LennySz

Co se stane, když dítě nalije do zásuvky či prodlužovačky tekutinu?

vyhodí se pojistky? Zkratuje jen ta zásuvka? Co je pak potřeba udělat pro nápravu?

Nejlepší odpověď
mixman

Pokud je zásuvka či prodlužka pod napětím, tak je velké nebezpečí úrazu el. proudem neb jak víme, je voda vodivá a je to velmi nebezpečné a může za jistých podmínek i usmrtit. Jinak pojistky by to vyhodit nemělo, dříve se vodivosti vody využívalo pro většinou podomáckou výrobu rychlovarných hrníčků či malých konviček na zalití kafe. Též jsem kdysi v práci takovou měl. Co udělat? Odpojit od sítě, vodu vylít a nechat vyschnout. Kontakty by neměly tak utrpět zaoxidováním, že by to nebylo možné dál používat. Je možné pro očištění a nakonzervování použít některý z přípravků ve spreji k tomu určený jako např. Konkor, ale je možno použít i oblíbený vodu vytěsňující MD40. Je dobré po ošetření nechat chvíli působit a odvětrat a případně poutírat zbytky na plastech.

Další odpovědi
Funna

ach jo, zase odborná diskuze .-)…pojistky to vyhodit nemůže, pojistka se max. přepálí a musí se vyměnit …pokud to něco „vyhodí“ tak jistič…zásuvka se samozřejmě zkratuje a DÍKY TOMU zafunguje ochrana a odpojí se celý okruh, tj. všechno, co je – pro laiky – na ten konkrétní jistící prvek (jistič, pojistka, proudový chránič…netuším, jaké jistění máš) napojené…obvykle je to několik dalších zásuvek v okolí…a co udělat pro nápravu? …HLAVNĚ hlídat dítě, aby to zvovu neudělalo, protože s vodou to není takový problém, nalévá ho z hrníčku, nebo něčeho podobného a tím pádem je „izolované“, ale až tam strčí něco kovového, a protože je to malé dítě, tak by ho to klidně zabije…u prodlužky ji stačí vypojit a nechat vyschnout…u zásuvky si nějak dobře nedokážu představit, jak by ji nalilo…to jedině, že by ji chrstlo…takže stačí odšroubovat kryt (samozřejmě nesmí být zásuvka pod napětím, no sice může, ale ty si ji raději odpoj, ať tě nemusí křísit 🙂 a podívat se, jestli je tam voda nebo ne…ale asi tam nic nebude…takže stačí utřít kryt a „nahodit“ jistič, a pokud to znovu „nevyletí“, tak je vše ok (pokud ano, někde je voda, která způsobuje zkrat) …a vůbec se nemusíš trápit nejakou oxidací, konzervováním a pod…sorry, tohle dělají jen elektrikáři teoretici, co drát viděli jen na obrázku…kontakty jsou samozřejmě ošetřeny tak, aby je trocha krátce působící vody nezničila…takže tam nic nestříkej, hlavně ne konzervant na zbraně (MD40)..kontakty musí být čisté, ne potáhlé konzervační vrstvou…

Dochy

V nových instalacích se na kritičtější místa (koupelny) instalují proudové chrániče (je možné je instalovat i pro celý byt). Proudový chránič by měl vypnout elekktřinu, pokud začne probíjet z okruhu zásuvky. Je to lepší než obyč jistič (výrazně) ale ani to samozřejmě není 100% ochrana.

cochee

vyhodí pojistky: může bejt, v horším případě to děcko pokope nebo i zabije. Pro nápravu před nahozením pojistek prodlužovačku odpojit a vysušovat, zásuvku – vysušovat a pojistky nenahazovat až do vyschnutí.

Mapel

Nepovzdychujme si nad odbornou diskusí. Opravdu se dříve říkalo, že nám to vyhodilo pojistky (i když ve fyzikální podstatě jde o přepálení). Běžně používaný termín a odborník tomu porozumí.
Rozbor co to udělá je trocha složitější podle způsobu jištění a ochrany. Prostě zareaguje určitý ochranný prvek a to vedení či osob. Funna to vidí dost zjednodušeně.

Než obnovíme pracovní činnost ochranného prvku tak udělat následující.
Pokud jde o čistou vodu, tak vysušit a nechat si od někoho odborně znalého nakonzervovat kontaktní prvky. U starších zásuvek jsou ocelové šrouby které korodují. Většina prodlužovaček je nerozebíratelných. Tak jen nechat vysušit.

Pokud nejde o čistou vodu, chce to demontovat, umýt a nakonzervovat. Opět doporučuji osobu odborně znalou.
Doplňuji:
Pro Dochy, který zareagoval. Podle posledních znění norem jsou předepsány chrániče na všech obvodech až na výjimky, jako jsou obvody pro stálý provoz. Ovšem mluvíme o nových rozvodech TNS.

honza19hk

pokud ta voda propojí fázi a nulák je to tvrdý zkrat.Pak to vyrazí jistič,pojistku ne. Samozřejmě hrozí úraz el. proudem.
Náprava je jednoduchá pokud to naleje do prodlužky po odpojení elekřiny ji vytáhnetě ze zásuvky a dejte vyschnout. Nejlépe když ji někdo kdo to zná rozdělá a očistí kontakty aby nezoxidovaly.
Pokud to naleje do zásuvky nebo vypínače vypněte proud a vysuště ji. Bud to nechat vypnuté a ona vyschne nebo můžete zapnout jiný okruh a vysušit to třeba fénem nebo horkovzdušnou pistolí-pozor naplasty a spálení izolace kabelů!

Vhodné je také zajistit aby to prcek neudělal znova.

matyp

No vihoděj se pojistky a nebo to něco udělá dítěti ale když je ta prodlužovačka vypnutá tak já bych jí osobně vyhodil nebo ji nechal vyschnout těší je to se zásůvkou to už musí být vyplí jistič :D