monka

Co se stalo v Japonsku?

vím že tam bÿlo zemětřesení ale jak se to stalo ? proč?
předem děkuji za odpověd

Nejlepší odpověď
Drap

Tsunami je až následným efektem zemětřesení. Zemětřesení je způsobováno posunem a vzájemným překrývání dvou zemských desek.

Další odpovědi
hanulka11

Slovo tsunami je japonského původu, jde o složeninu slov přístav a vlna. Jsou obvyklejší v Pacifiku, kde se při zemětřeseních zasouvá mořská deska pod desku pevninskou. Zlomy pak způsobují zemětřesení a následné vlny.

Vzniká obvykle více vln, které se na moři mohou posléze spojit. V hlubokém otevřeném moři putují rychlostí až 700 kilometrů v hodině a co do výšky nejsou téměř poznat.

Když se však dostanou do menších hloubek, rychlost třením o dno klesá, mnohonásobně ale naroste výška. Laicky řečeno je to proto, že masa vody se musí „vejít“ do menší hloubky

z novinek

tom004

Ta hrůza,která se nyní odehrává v Japonsku,je téměř identická s dějem filmu,který byl natočen asi před 30 lety. Jmenoval se „Nad ostrovy slunce nevyjde“, a jestli ho někdo z vás viděl,tak mi dá za pravdu. Ten film bohužel končí tím,že pouze lidé kteří se dostali na Fidži,ráno za úsvitu,kolem sebe měli možnost spatřit jen vody oceánu. Věřím,že příroda bude milosrdnější.

sejtanka

Jo,přesně tak,jak píšou předemnou,a my budme rádi,že u nás nemáme moře,stačí ty záplavy co tu řádí a je to hrůza.