Avatar uživatele
annas

Co se stalo dne 23. 12. xxxx slavnému nizozemskému malíři?

Znáte některé jeho obrazy?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? vagra, rynek878, iceT, gagaga před 4844 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
vagra

1888 – Van Gogh trpěl psychickou poruchou (možná způsobenou absintem) a údajně si uřízl kus levého ucha, které následovně umyl a zabalené přenechal na vrátnici jedné z jeho bývalých prostitutek. Podle jiné teorie mu kus ucha usekl šavlí při hádce Gauguin a tvrzení, že si to udělal Gogh sám, mělo uchlácholit policii.
Asi nejznámější jsou jeho Slunečnice(1888),
Autoportrét (1887),Arlesi­anka (1888)

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Vin­cent_Van_Gogh

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
hanulka11

Podle jiné teorie mu kus ucha usekl šavlí při hádce Gauguin a tvrzení, že si to udělal Gogh sám, mělo uchlácholit policii.Gauguin odjel v prosinci 1888. Podle téze publikované autory Ritou Wildegansovou a Hansem Kaufmannem v knize „Van Goghovo ucho: Paul Gauguin a pakt mlčení“ byla jeho psychická porucha způsobena otravou olovem, arsenem a kadmiem obsažených v jeho barvách. Dále autoři tvrdí, že ucho Van Goghovi uřízl Gauguin. [2]

Jeden ze slavných van Gaughových obrazů (Ložnice v Arles), používá světlou žluť a nebývalé perspektivní efekty, kterými líčí vnitřek ložnice. Odvážné vynechávaní linií je často připisováno jeho psychickému stavu. Jediná malba, kterou kdy v životě prodal (Červené vinice), byla vytvořena v roce 1888. Nyní je vystavena v Puškinově muzeu v Moskvě
Některé z Goghových maleb zaujímají vysokou pozici v seznamu nejdražších maleb na světě. 30. března 1987 byl prodán Goghův obraz Kosatce za tehdy rekordních 53,9 milionu dolarů a 15. května 1990 zlomil jeho Portrét doktora Gacheta další rekord, když se ho podařilo prodat za 82,5 milionů dolarů.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Vin­cent_van_Gogh

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
quentos

léta letouví můj nejoblíbenější malíř. Jeho beletrizovaný životopis „Žízeň po životě“ od Irvinga Stona je strhující dílo. Reprodukce jeho „Moře u Saintes-Maries“ mi zdobí zadní část skříně.
Učitelka ve výtvarné škole, kam jsem zamlada 15 let chodíval, mi říkávala, že mám s ním mnoho společných znaků – jak ve stylu malování, tak v životních osudech.

před 4844 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Quentosi, jako malíře Vás neznám. Životní problémy či osud znají rovněž lidé ve Vaší blízkosti. Ale snad ne. Záleží ovšem, z kterého pohledu se na G. život díváme.

před 4843 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek