annas

Co se stalo dne 23. 12. xxxx slavnému nizozemskému malíři?

Znáte některé jeho obrazy?

Nejlepší odpověď
vagra

1888 – Van Gogh trpěl psychickou poruchou (možná způsobenou absintem) a údajně si uřízl kus levého ucha, které následovně umyl a zabalené přenechal na vrátnici jedné z jeho bývalých prostitutek. Podle jiné teorie mu kus ucha usekl šavlí při hádce Gauguin a tvrzení, že si to udělal Gogh sám, mělo uchlácholit policii.
Asi nejznámější jsou jeho Slunečnice(1888),
Autoportrét (1887),Arlesi­anka (1888)

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Vin­cent_Van_Gogh

Další odpovědi
hanulka11

Podle jiné teorie mu kus ucha usekl šavlí při hádce Gauguin a tvrzení, že si to udělal Gogh sám, mělo uchlácholit policii.Gauguin odjel v prosinci 1888. Podle téze publikované autory Ritou Wildegansovou a Hansem Kaufmannem v knize „Van Goghovo ucho: Paul Gauguin a pakt mlčení“ byla jeho psychická porucha způsobena otravou olovem, arsenem a kadmiem obsažených v jeho barvách. Dále autoři tvrdí, že ucho Van Goghovi uřízl Gauguin. [2]

Jeden ze slavných van Gaughových obrazů (Ložnice v Arles), používá světlou žluť a nebývalé perspektivní efekty, kterými líčí vnitřek ložnice. Odvážné vynechávaní linií je často připisováno jeho psychickému stavu. Jediná malba, kterou kdy v životě prodal (Červené vinice), byla vytvořena v roce 1888. Nyní je vystavena v Puškinově muzeu v Moskvě
Některé z Goghových maleb zaujímají vysokou pozici v seznamu nejdražších maleb na světě. 30. března 1987 byl prodán Goghův obraz Kosatce za tehdy rekordních 53,9 milionu dolarů a 15. května 1990 zlomil jeho Portrét doktora Gacheta další rekord, když se ho podařilo prodat za 82,5 milionů dolarů.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Vin­cent_van_Gogh

quentos

léta letouví můj nejoblíbenější malíř. Jeho beletrizovaný životopis „Žízeň po životě“ od Irvinga Stona je strhující dílo. Reprodukce jeho „Moře u Saintes-Maries“ mi zdobí zadní část skříně.
Učitelka ve výtvarné škole, kam jsem zamlada 15 let chodíval, mi říkávala, že mám s ním mnoho společných znaků – jak ve stylu malování, tak v životních osudech.

annas

Quentosi, jako malíře Vás neznám. Životní problémy či osud znají rovněž lidé ve Vaší blízkosti. Ale snad ne. Záleží ovšem, z kterého pohledu se na G. život díváme.