Co se stalo 17.listopadu?

Vím jen to, že byla demonstrace a policie mlátila lidi.

Nejlepší odpověď
annas

Přestože 17. listopad je v posledních letech spojován především s událostmi roku 1989, není na škodu si připomenout události tragického roku 1939. To je vhodné již proto, že Mezinárodním dnem studentstva se tento den stal právě na základě událostí, ke kterým došlo v období od 28. 10. do 17. 11. 1939 v tehdejším Protektorátě.

Na 17. 11. 1989 jsou odkazy uvedeny.

Zdroj: http://www.val­ka.cz/clanek_11824­.html

Další odpovědi
kapka

http://www.stre­am.cz/slavned­ny/532425-17-listopad-den-studentu

Náhodou dobrá otázka. Mladí dnes už nevědí, co si pod tím „bojem za svobodu a demokracii“ vlastně představit.
Podívejte se na video v odkazu, je zde stručně popsáno, o co 17.11. v letech 1939 a 1989 šlo.

Nacisti a komunisti – stejné zlo.

Nikdy nebude vše ideální, i demokracie /natož pseudodemokracie, co je u nás/ má své mouchy, ale jsem ráda, že nemusím žít v socialismu, buďte také.

anonym

To skončily dobré časy pro většinu občanů!
Doplňuji:
Pro dudu:
Psal jsem"pro většinu občanů" a stojím si za svým.Taky chodíš žebrat před americkou ambasádou o vstupní vízum? Díváš se kolem sebe na zbídačené lidi,na rostoucí kriminalitu,ne­kupuješ snad ten hnus,který sem dováží ti tví západní sousede.Sleduješ,že jak národní podniky byly rozkradeny či prodány a zisk putuje do tvých vysněných zemí! Sundej si růžové brýle a když se ti před tím roce nelíbilo,mohl jsi emigrovat,ale to by měl tvůj otec(děd)problémy ve stranické organizaci.Že?

dudu

Na rozdíl od tvrzení Barbakana pro mne v roce 1989 skončilo období devizových příslibů a celních prohlášení, veřejných stranických schůzí a občanských výborů, všudypřítomného dohledu Státní bezpečnosti a třídění lidí podle diktátu komunistů.

Pro barbakana:
Oba moji dědové zemřeli před r.1948, takže jsem je nepoznal, otec byl jako živnostník třídní nepřítel, já si se svým původem nemohl svobodně vybrat polání a kazil jsem posudek ještě oběma dcerám. Měl jsem problémy, že sleduji rakouskou televizi a odebírám Volsktimme, atd.
Ani náhodou netvrdím, že nyní je všechno v pořádku, ale dnes mohu svobodně vycestovat, tehdy bych musel emigrovat a náš majetek by za babku dostal nejzasloužilejší komunistický přisluhovač. Rodičům ho sebrali už při kolektivizaci. Každý holt máme úhel pohledu daný stranou, kde jsme se nacházeli.

Ella

stačilo by napsat 17. listopad do wikipedie…
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Sa­metov%C3%A1_re­voluce

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Sa­metov%C3%A1_re­voluce

bobánek

17.listopadu uznávám jen jeden svátek.A to z roku 1939.Co se stalo v roce 1989 byla obyčejná fraška,A sametová revoluce to už vůbec nebyla.

hanulka11

V roce 1939 spustili němečtí nacisté krvavé represe proti českým vysokoškolákům, v roce 1989 zakročila tehdejší Veřejná bezpečnost proti poklidné studentské demonstraci. Událost v podstatě odstartovala sametovou revoluci a pád komunistického režimu.

lenkaacer

sametová revoluce

annas

Kapko, chtěla jsem otázku původně vložit, ale pokádala jsem ji za tak samozřejmou věc, že jsem to neudělala. Ale jak je vidět, mladí moc informaci nemají.

kapka

Mladí informace nemají a někteří staří příliš rychle zapomínají.

No aspoň se tu dnes nemusíme hádat o body, ale o to, kdy se měl kdo lépe. 😁

anonym

Ono se tu hádá o body?

annas

Máte pravdu. Stejně by mě zajímalo, zda Vám změna vadí, nebo nevadí.

kapka

Annas, myslíte změnu na Odpovědích.cz? Já bych řekla, že je k lepšímu a vychází z názorů samotných uživatelů, kteří vždycky říkali, že jim o body nejde a zároveň chtějí konverzovat i na odlehčenější témata. Myslím, že i taková témata tu mají své místo. Pokud tedy splňují pravidla obyčejné lidské slušnosti. Nechť mají svou kategorii.
P.S. Dáváte sem vedle zajímavých otázek a užitečných odpovědí i super vtipy. 🙂

annas

Kapko, děkuji. Potěšila jste mně. Všichni tvrdili, že přece nejde o body, ale … Mělo by se odlehčit „titulní straně“, ale nějak si mnozí neuvědomují, co je názor a co odborná odpověď. Jenže nová rubrika se zatím neujala. Snad vše ukáže čas.

kropitko

Jasně čas ukáže, že se přestanou pokládat názorové, vtipné a jim podobné otázky…protože ty už nejsou pro část uživatelů tak zajímavé,jelikož se za ně neboduje, je sice pravda, že své otázky, jakoby omylem přesunou na hlavní stranu a během chvíle stihnou sem tam nějaký bodík nasbírat,,ale pak aby to nevypadalo, že to dělají kvůli bodům najednou tvrdí, že neumí své otázky podle návodu autora stránek zařadit..ddd