Co se rozumí pracovním úrazem

Odpovědi
venkovan

Úraz který vznikl v souvislosti s výkonem práce a v některých případech se bere v úvahu i příchod na pracoviště. V některých případech jsou i úsměvné pracovní úrazy – poškozené oko od tužky když pracovník usnul a hlava mu klesla na tužku, pád ze židle když se n ní houpe apod.
Pokud se prokáže, že nebyl pod vlivem alkoholu a návykových dalších drog, a vědomně a hrubě neporušil bezpečnostní předpiy, při pracovním úrazu má zraněný nárok na 100% mzdu a odškodnění za úraz podle bodového ohodnocení z povinného pojištění který musí mít uzavřené a placené každý zaměstnavatel.
Je to stručně a laicky napsáno, je často ještě problém s prokázáním dodržení bezpečnostních předpisů, pracovních pomůcek, školení zaměstnanců, je dobré mít sepsanou pracovní smlouvu a pro zaměstnavatele mít podepsané, že pracovník byl proškolen o bezpečnosti práce a požární prevence.
Středně těžký úraz je nutné hlásit na inspektorát bezpečnosti práce (raději hlásím každý), musí být prakticky co nejdříve sepsán protokol o pracovním úrazu + podpis či vyjádření svědku.

slimaczek

Pracovní úraz je jakékoliv poškození zdraví nebo smrt zaměstnance, k němuž došlo nezávisle na jeho vůli krátkodobým, náhlým a násilným působením zevních vlivů, při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním.

Jako pracovní úraz se posuzuje též úraz,
který zaměstnanec utrpěl pro plnění pracovních úkolů.
Pracovním úrazem není úraz, který se zaměstnanci přihodil na cestě do zaměstnání a zpět.

adam78987

Ještě si můžeš přečíst tady: http://www.ci­kr.cz/sluzby/pra­covni-urazy/z hlediska práva :)