Co se dneska stalo, že je státní svátek?

Nejlepší odpověď
dudu

Rozmilý anonyme věz, že při čtení vaší otázky nemohu nevzpomenout slov gen. Mandela z knihy Černí baroni, který v podobných situacích vždy utrousil „pánové chce se mě zvracet“.

Další odpovědi
annas

Zkuste si přečíst další odopvěď.

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-se-stal-sv-vaclav-patronem-ceske-zeme-a-symbolem-statnosti

AnnMary

V tento den byl (podle legendy) zavražděn svatý Václav (v roce 935, dřívější prameny uvádí 929).

Svatý Václav je považován za patrona Českého národa a je taktéž symbolem české státnosti.

Dříve se svátek měl jmenovat Den české státnosti – Svatý Václav. Tento návrh však nebyl schválen, proto se tento státní svátek nazývá pouze jen Den české státnosti.

anonym

Odpověď uvádím v internetové adrese.
Komunisti nám zrušili všechny svátky a tak po revoluci se poslanci snažili některé svátky připomenout anebo nahradit jinými, takže vznikl i tento svátek, protože svatý Václav je považován za patrona České země (proto má i sochu na Václavském náměstí) a lid si ho spojuje s legendou, že až bude českému národu nejhůře vyvede svatý Václav blanicské rytíře, sám pojede v čele a český národ zachrání.

Zdroj: http://old.hrad­.cz/president/Ha­vel/svatek/28_za­ri.html

DaiWoman

Státní svátek: Den české státnosti
Zavražděním svatého Václava na Staré Boleslavi (28.9.935) vyvrcholil osudový střet mezi dvěma zakladateli české státnosti: mezi knížetem Václavem a jeho bratrem Boleslavem.
28. září je 271. den roku podle gregoriánského kalendáře (272. v přestupném roce). Do konce roku zbývá 94 dní. Svátek slaví Václav a Venuše.

DDarent

že by svatej václav???