Kuře

Co se dělá na bonitaci?

Nejlepší odpověď
Drap

Hodnotí se zdravotní stav a exterierový vzhled daného jedince, zda odpovídá standartu. Bonitace je prvním krokem k uchovnění psa, nebo feny.

Další odpovědi
kapka

Ono jak na které, podle plemene psa a jeho využití. V každém případě je to posouzení nejen exteriéru, tedy, jak vypadá, ale i povahových vlastností.
Každá odchylka od standardu, respektive přesnost, má své písmeno nebo číslo. Zapsáním těchto písmen a čísel vznikne bonitační kód, který na první pohled o pejskovi leccos prozradí.

Mám zkušenost jen s bonitací u služebních plemen a už je to dávno, pes musel projít skupinou osob a nesměl být agresivní či projevovat strach. Pak se zkoušelo, jak reaguje, když k němu náhle přistoupí z úkrytu neznámá osoba. To byla povinná část.
Pak byla nepovinná, kdy se dělala obrana psovoda /setkání s figurantem, napadení psovoda/ a hladké zadržení cca na 20 metrů. Celkově mohl pes dostat tedy až tři čísla, která vypovídala o jeho povaze. Jedno povinně a dvě nepovinně.