bolak

Co se děje v krvi, když se dá člověku při transfuzi špatná krevní skupina?

Doplňuji:
No, a nešlo by to trochu konkrétněji? K čemu by tam přesně došlo? Jako ty bílý krvinky by nějak začaly napadat ty červený z tý darovaný krve a naopak ty bílý z tý darovaný krve by nějak začaly napadat ty „domácí“?

A jakým způsobem bílý krvinky vlastně bojujou proti červeným krvinkám? Já jako nekrvinka si to nějak neumím představit. Sice jsem viděl Byl jednou jeden.. život, ale tam se mi to zdálo trochu přiažený za vlasy, protože ty krvinky normálně mluvily a měly nožičky..

Nejlepší odpověď
arygnoc

no, môže umrieť na tzv. krvný šok.
je to nebezpečná vec najmä pre „majiteľov“ Rh-negatívnych krvných skupín.
Doplňuji:
Hemolytická reakce

Je druhou nejzávažnější potransfuzní reakcí po bakteriálně toxické reakci vyvolané endotoxiny G- bakterií, která ale v ČR již řadu let nebyla zaznamenána. Akutní hemolytická potransfuzní reakce je způsobena převážně intravaskulární destrukcí červených krvinek protilátkami příjemce transfúze. Nejčastěji vzniká po převodu krve neslučitelné v systému ABO, kdy stačí 50 ml inkompatibilní krve k tomu, aby se rozvinula její plná symptomatologie, tj. prudké bolesti na hrudi, v zádech, dušnost, neklid, teplota s třesavkou, zvracení, a následně rychlý rozvoj šokového stavu s příslušnou orgánovou symptomatologií. Přežije-li nemocný šokový stav, objeví se do 24 hodin žloutenka, rozvíjí se selhání ledvin, objevuje se krvácení vyvolané spuštěnou intravaskulární koagulací. Včasné zastavení krevního převodu a zahájení včasné a správné léčby snižuje nebezpečí závažného poškození ledvin.
Při závažné hemolytické reakci bývá u nemocného přítomno růžové zabarvení séra, které souvisí s vysokou hladinou volného hemoglobinu. Je-li saturována vazebná kapacita plazmatických bílkovin haptoglobinu, hemopexinu a albuminu pro hemoglobin, dochází k hemoglobinurii. Při vyšetření nemocného samozřejmě zjistíme i další známky intravaskulární hemolýzy (viz anémie). Protilátku, která způsobila hemolýzu, je nutné identifikovat, pokud příčina hemolýzy není zřejmá, jako je tomu při záměně krevní konzervy. Přítomnost protilátky v séru příjemce přitom nemusí být zřejmá v předtransfúzním vzorku krve, její titr někdy stoupá až několik dní od podání transfúze.
Terapie akutní hemolytické potransfuzní reakce je zaměřena především na energické léčení hypotenze a zvýšení průtoku krve ledvinami. Diuréza se podporuje diuretiky event. 20% roztokem manitolu tak, aby množství vyloučené moči činilo nejméně 100 ml za hodinu. Jen při rychlém zvládnutí šoku můžeme předejít následnému rozvoji renálního selhání, které je jinak nutno řešit dialýzou. V průběhu léčby je nutné monitorovat laboratorní známky diseminované intra-vaskulární koagulace a v případě nutnosti zasáhnout příslušnou substitucí a event. i podáním heparinu.

Další odpovědi
www

Krevní transfúze neidentické krevní skupiny
by vedla k okamžité imunologické reakci a
shlukování a rozpadu krvinek darované
krve. Darovaná krev by byla organismem
odmítnuta a výsledný produkt chemické
reakce by způsobil akutní zdravotní
problémy, které by mohly vést až k
hemolytické anémii, selhání ledvin, šoku a
smrti.
Doplňuji:
Ad tvoje doplnění:
Nožičky a ručičky včetně slov měly ve známém seriálu krvinky proto, aby rozuměli i ti nejmenší diváci, k čemuž došlo jak vidím, pouze u někoho, byť dospělého. Doufám ale, že alespoň děti pochopily správně 😁 .

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Krevní_sku­pina

suaeda

Nechci strašit, ale i to se v nemocnici může stát. Záměna krevní skupiny. Hrůzný zážitek se před lety stal kamarádovi, kde ležel vedle něj pacient, kterému spletli krev. Měl jsem husí kůži když nám vyprávěl zážitky z té noci v nemocnici. Nemocnici se poté vyhýbal hodně dlouho.

Lucijej

No počkat, počkat, to mi jako chcete říct, že krvinky ve skutečnosti nemají nožičky? A jak to teda v té plazmě uplavou, když nemůžou kopat?

bolak

já v tom teď mám taky zmatky, vůbec se nemusíš stydět..

Lucijej

no to já se nestydím, ale asi dneska už z toho neusnu…