david22

Co se děje s dlouhodobým přebytkem zahr. obchodu?

Pro ty, co rozumí trochu ekonomice.

Některé země mají delší dobu vyšší vývoz než dovoz(Čína), jiné naopak (USA). Vzniká tedy nerovnováha v toku financí mezi státy…
ČR dováží ropu a jiné suroviny z Ruska, částečně to kompenzuje třeba vývozem aut. I přesto má s Ruskem negativní obch. bilanci – a to už řadu let. Z toho vyplývá, že se v musí Rusku hromadit české koruny.

Jak se tato nerovnováha kompenzuje?
Doplňuji:
Pokud se na mezinárodních obchodech neobchoduje v korunách, tak v čem teda? Musí zde byt něco, čím se platí za zboží. A to „něco“ se bude někde hromadit a jinde ubývat následkem nesymetrie zahr. obchodu mezi zeměmi.

Nejlepší odpověď
Drap

Na mezinárodních obchodech se neobchoduje v korunách, takže aby se hromadili v Rusku koruny je nesmysl. Pro každou zemi je výhodné, pokud více vyváží než dováží. My jsme tento trend opustili, což je i jedním zdůvodů, že chce stát stále zvyšovat daně a na nic nejsou peníze.
Doplňuji:
Dnes se většinou obchoduje v dolarech, někde i s eurem.Proč by přebývalo ? jdou směnit třeba i peníze.

Další odpovědi
dudu

Kolego Drape, Tvoji odpověď jsem možná správně nepochopil nebo je zmatečná. Svůj názor opírám o následující údaje:
V roce 2012 ve srovnání s rokem 2011 vzrostl vývoz o 6,4 % a dovoz o 2,4 %. Obrat zahraničního obchodu meziročně stoupl o 248,5 mld. Kč na 5 814,8 mld. Kč. Obchodní bilance skončila aktivem 310,8 mld. Kč, které bylo meziročně o 119,6 mld. Kč vyšší. Ke zlepšení bilance došlo hlavně u strojů a dopravních prostředků (vzestup aktiva o 74,5 mld. Kč) a průmyslového spotřebního zboží (růst přebytku o 26,4 mld. Kč). Prohloubil se naopak schodek obchodu s minerálními palivy o 9,9 mld. Kč. Zahraniční obchod se státy EU skončil v roce 2012 přebytkem 710,0 mld. Kč, který byl meziročně o 36,6 mld. Kč vyšší. Se státy mimo EU se schodek zmenšil o 83,1 mld. Kč na 399,2 mld. Kč.

pusinka50

V obchodě s jednotlivými státy se obchoduje měnou každého jednotlivého státu, která se podle kursu České národní banky, která každý den vydává nové kursy existujících měn, přepočítá ke dni danému ve smlouvě obchodu (můžeš číst např. v Hospodářských novinách). Náš menší vývoz přináší menší zisky a že nemáme čím zvýšit vývoz např. do Ruska, tak na tom tratí Česko rozdílem mezi dovozem a vývozem, prostě jen máme menší zisky, protože vývoz v zahraničním obchodě dělá pro ten určitý stát zisky. Dovoz se uskutečňuje vždy v méně výhodném kurzu, takže máme třeba více zboží, ale v celkovém zápočtu dovoz-vývoz na tom tratíme

david22

pusinka50: tak za toto ti fakt pusinku nedám.
Jaképak zisky?
Když vyvezeme zboží, dejme tomu ty Octavie, tak za každou nám Rusové zaplatí plnou cenu, ne jenom zisk! Čili řádově nějakých 350 000kč (příp. v jiné měně). Ať už nám zaplatí v jakékoliv měně, tak se ty peníze někde hromadí a jinde musí časem scházet. A já se ptám, odkud státy se zápornou bilancí dovoz/vývoz ty peníze neustále berou?

david22

Drap: to ano, ale potom by vlivem nerovnováhy obchodu jedna země (třeba ta Čína) hromadila peníze a jinde by časem scházely?
Nebo jak se to řeší? Nemohou se přece tisknout peníze jen tak z ničeho.