DL

Co se deje pote co ztratim status studenta?

Dobry den,
chci se zeptat – studuji prvnim rokem na VS, jsem ale absolutne nespokojen a vim, ze bych chtel studovat na te same fakulte ten samy obor. Jedina vychozi moznost ale je, prochodit nejak tento rok(radsi bych co nejdele zachoval svuj status, ale do skoly nedochazel, misto toho pracoval)a hlasit se v cervnu znovu do prvniho rocniku. Po skonceni zimniho semestru, se tedy najednou zjevim na nejake listine a zacnou mi prichazet(mesicne?) slozenky za pojisteni socialniho zabezpeceni? – hodne laicky receno, nerozumim, neumim :)
Diky za odpovedi, hezky den vsem.

Doplňuji:
ano, vim… ptam se opravdu spise na to co bude se mnou z pohledu jak se na mne a mou penezenku diva zakon…

Nejlepší odpověď
Drap

Pokud tě škola nevyhodí, neukončí ti studium, nebo neukončíš sám, pořád jsi student. Otázkou je, jak to škola dlouho vydrží . Nejlepší by bylo dokončit nějak tento semestr, a letní už dotáhneš.

Další odpovědi
jmhad

A proč místo tady se nezeptáš rovnou na děkanátu?Určitě nejsi první a jistě existuje nějaké legální řešení.Na přednášky a semináře sice chodit nemusíš,ale zápočty a zkoušky jsou nutné.A examinátor ti určitě bez účasti na přednáškách zápočet nedá.Pokud tyto nebudeš mít ve stanoveném termínu,který může mít každá škola jiný,pak končíš.Vždy a ve všem je lepší jednat předem než hrát mrtvého brouka.
Doplňuji:
Aha – takže peněženka – zaeviduješ se na ÚP,který za tebe bude platit ve vztahu k státu potřebná pojištění,ale nic víc.Tedy žádná podpora.Občas nabídne nějaké uvolněné místo a za několik měsíců rekvalifikaci.Tu by bylo vhodné využít,protože při určitém otálení rádi škrtají z evidence a neplatí už nic.Nějaké koruny lze získat ze sociálky /což využívají hlavně občané ze severu/,ale to záleží na celkové finannčí situaci rodiny.

Michal Kole

Když nebudeš mít status a nebudete pracovat tak musíte být v evidenci úřadu práce, aby se za Vás platilo zdravotní pojištění, které je povinné. Sociální pojištění povinné není. To poznáte v důchodu, že dostanete málo.

Pokud budeš pracovat tak za tebe bude zaměstnavatel platit zdravotní a sociální pojištění, ale nebude mít na tebe slevu jako na studenta.

DL

Ano, souhlasim… Ptam se spis na to, jestli nevite co se deje s financni situaci osoboy mlade a blbe – tim mam na mysli uzakonenych plateb tech pojisteni socialniho ci zdravotniho atd atd…
Vim, ze bude nejlepsi, kdyz se pokusim preptat ve skole na veci skoly tykajicic se ;)