Skinn3r

Co se dá dělat s 12 hektarovym polem ?

Je lepší to pronajímat nebo si na to nasadit neco svýho a stroje si vzdycky vypůjčit nebo si někoho najmout ? Dají se sehnat popř dotace ? Nebo si tam třeba zkusit nasázet česnek ? Zemědělství je živnost volná ? Nebo co je vše potřeba zařídit ?

Nejlepší odpověď
anonym

Záleží na tom,kolik času chcete tomu věnovat a v jaké oblasti žijete.Pěstovat melouny na Šumavě by byla asi blbost.V „mojí“ oblasti byla vždy bída-jedná se o podšumaví,ale v sedmdesátých letech někdo přišel na to,že by se tu dalo vybudovat ovocnářství a to tady dodnes úspěšně prosperuje.Pokud chcete skutečnou konzultaci,napište i vnitřní poštou,poskytnu vám kontakty…:D

Další odpovědi
honza19hk

možností máš více,proanjmout prodat,nebo využít pro sebe,12 ha ení zas tolik,ale záleží na tom co potřebuješ pěstovat.Pokud podnikáš v zemědělství dotace by se daly sehnat,ale nevím jestli přímo na pole,my je dostáváme na automatizace linek a líhní kuřat.
Pokud je to pole tvoje nemusíš nic zařizovat,stačí tam něco nasázet a pak sklidit.Hlavně musí být čím.
Jinak stroje by se dali někde pronajmout jenže asi i s řidičem. Zemědělci moc rádi techniku bez svého řidiče nepůjčůjí.Z osobní zkušenosti vím jak to dopadlo když jsem půjčil bagr pražákovi.Vykoupal ho v rybníce o ohnul rameno a pístnici.
Doplňuji:
ocko: 25 ha bez traktoru?? no to bych nechtěl dělat.
my máme několik stovek ha polí a více jak 800 ha lesů a techniky máme pořád málo a to se dá počítat na desítky strojů.

anonym

honza19hk tady možnosti zhruba popsal. Je třeba vše pořádně promyslet. Na 12 ha nasázet česnek není žádná legrace. Je to lán pole a na to by bylo třeba hodně česnekové sadby a pár brigádníků, kteří by česnek nasázeli. Také se musí okopávat, příští rok sklidit, očistit, usušit a prodat.
Pokud Vám takové pole spadlo do klína a nevíte co si s ním počít, tak bych asi zašla za nějakým známým sedlákem ze vsi a chodila s ním tak dlouho na pivo, pokud by mi neřekl všechno, co potřebuju znát.
Je třeba vědět, co na pole zasít a zasázet, kolik a jakých strojů budete na setí, sázení, hnojení, sklizeň a orbu potřebovat půjčit a za kolik je seženete.
Jestli Vás práce na poli baví, tak bych zatím asi zkusila část pole pronajmout a na dílu pozemku zkusila hospodařit sama. Postupně bych sbírala zkušenosti a teprve potom bych se rozhodla, zda si pole nechat, nebo se ho zbavit ať už nájmem nebo prodejem. Vy zatím jevíte známky naprosté nerozhodnosti a není zřejmé, zda by Vás práce na poli vůbec těšila.
Pokud jde o zemědělství, tak zde se nedá mluvit o klasické živnosti. Jestliže chcete na poli hospodařit a budete tuto činnost chtít vykonávat jako OSVČ, tak se necháte zapsat do evidence SHR (soukromě hospodařících rolníků). Dotace se v zemědělství poskytují, ale musíte nejdříve vědět, jaké činnosti nebo pěstování čeho se budete chtít věnovat.

Bratr hospodaří na cca 25 ha, které intenzivně s rodinou obdělává. Žádné velké hodpodářství to v dnešních podmínkách není, ale bez strojů a traktorů, které dostal v rámci restitucí, by se asi neměl odvahu do „sedlačení“ pouštět.

Karel25

Byla tu zmínka o dotacích, taky se o to teď zajímám a našel jsem článek o dotacích na rok 2015, tak se podělím: http://www.po­zemkyafarmy.cz/ak­tuality/1-57-miliardy-korun-na-dotace-pro-zemedelce-12.html