Fyzik

Co se časem stane s paneláky?

Bydlím teď v domě, je sice cihlový, ale je z šedesátého pátého a stále má všechny tehdejší neduhy: kostka s okny, všechny byty stejné, chodba malá, výtah malý, jeden malý balkonek na byt, koupelny malé. Při stavbě se očividně na všem šetřilo, učiněné neštěstí, přitom je kousek od centra Brna. Jak může takový hrozný dům čelit v budoucnu moderním trendům bydlení? (Terasy, střešní zahrady, prosklení, podzemní parkování, chytré využití prostoru, moderní tvary atd.)

Jde mi v podstatě o to, jestli ty stovky nejhorších bytovek, co v ČR stojí, se dají stále jen opravovat a opravovat, nebo jestli prostě bude MUSET jednou někdo jít a všechny ty domy rozhrnout. Nějaký vzdělaný stavař, co by o tom napsal? Početl bych si na internetu, ale nikde jsem nic nenašel.

Odpovědi
Drap

Neni nic snadnějšího, než si postavit dům podle svých představ. Bytovky se budou zřejmě časem přestavovat a upravovat, některé zchátrají a postaví se místo nich třeba nové. Na všechno jsou ale potřeba peníze.

postcd

slyšel jsem, že ta jejich železobetonová konstrukce je trvanlivá a téměř nerozbitná, asi by byla likvidace dost nákladná, místo toho se může dům obalit nějakým zateplením a slouží.. (odpověď laika)

led

Po skončení životnosti, čo pre prvé paneláky bude už čoskoro, tak sa jednoducho rozrežú a rozoberú:
Zdevastovaný panelák šiel dolu za 8,5 hodiny
http://www.cas­.sk/clanok/234089/to-je-rychlost-zdevastovany-panelak-siel-dolu-za-8-5-hodiny.html
http://www.ne­prisposobivi.sk/web/con­tent/na-luniku-ix-b%C3%BAraj%C3%BA-%C4%8Fal%C5%A­1%C3%AD-panel%C3%A1k
video: Demolice paneláku v Havlíčkově Brodě.mp4
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=oDevWDrFdjo
Demolice panelaku v Milovicích
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=qiFTsN7ZbUk

a čo potom? na ich mieste sa postaví nové „Bussiness centrum“

Pepa25

Bude to rozdílné, podle jejich stavu. Rekonstrukcemi se dá jejich životnost výrazně prodloužit, ale jak píšeš, problémem je i morální zastarávání. Takže jednou půjdou postupně k zemi …

setapouch

Paneláky jsou malé a nevzhledné, ale byly relativně levné, rychle postavitelné a hlavně se v nich dala ubytovat spousta lidí.
Dneska není problém postavit krásný, prostorný, vzdušný… mnoha dalšími výhodami oplývající dům. Ale kdo si jej bude moct dovolit?
Paneláky se jednou strhnou. Ale kam půjdou ty rodiny, to nemám tušení.

vivatisCZ

Paneláky tu musí zůstat! Jsou úžasný, krásný a prostě božský! 🙂 V americe mají mrakodrapy a my tu máme paneláky a měli by jsme na ně být pyšný, závidím všem co bydlí v paneláků. Nicméně doufám a nemyslím, že se strhnou, bydlí v nich hodně lidí a hlavně třeba Ústí nad Labem je z velké části jen z paneláků, v Praze ať se strhnou, ale v Ústí to asi nepude, kam by ty lidi tady v Ústí pak šli? A hlavně Ústí by se pak hrozně zmenšilo!
SLÁVA TOMU KDO VYMYSLEL TYTO BOŽSKÉ PANELÁKY! DĚKUJEME! JSOU ÚŽASNÝ!

honza19hk

samozřejmě že ten beton nevydrží věčně ale pokud je lidi nezdemolují tak tu klidně dalších 150 let vydrží.

Agneta

vivatisCZ >>>> vy Ústečáci jezdíte přeci nakupovat za hranice, protože je to tam levnější (malé info pro Moraváky), a tak sis musel všimnout, jak se tam paneláky ve velkém stylu odstraňují, a to příjde k vám do Ústí taky – jako ty větrný kola(elektrárny), i když se bylo moc proti, že? Životnost paneláků je 80 let, a tak mají už polovinu za sebou:D