mrjames

Co se bere jako porušení zkušební doby udělené podle § 307 TR. ŘÁDU za řízení motorového vozidla?

Dobrý den dostal jsem po dopravní nehodě udělenou zkušební dobu podle
§ 307 TR. ŘÁDU,zajímá mě zda se sa porušení počíta např.chybějící náhradní žárovka v autě nebo jízda bez pásu.Dále mě zajímá zda je možné po půlce doby zažádat o zkrácení.
Děkuji

Nejlepší odpověď
klumprt

Jde o nutnost vést řádný život. Porušením této podmínky není určitě jednotlivý přestupek, ale spíše nějaký trestný čin. Teoreticky by se za neřádný život dalo považovat i soustavné páchání vážnějších přestupků, např. výtržností nebo nepatrných krádeží. Určitě bych se nebál nějakých žárovek nebo pásů. Ovšem pro klid v duši vám doporučím, abyste dopravní předpisy raději co nejdůkladněji dodržoval.
Zkušební dobu zkrátit nelze. Zkrátit lze jenom trest.

Mám za to, že Gecco se trochu mýlí stran zákazu řízení. Zákaz řízení nemohl být uložen, protože trestní stíhání nebylo ukončeno uložením trestu, ale zastaveno. Dále při porušení podmínky nepřijde automaticky trest, ale bude se pokračovat v trestním stíhání, tzn. obžaloba, hlavní líčení atd.

Další odpovědi
gecco

Vezmu to od konce…

  1. zkušební dobu nelze „po půlce“ zkrátit – je to doba, kterou máš ´na zkoušku´ – pokud se osvědčíš, nemusíš nastoupit trest (pokud ne, jdeš ´sedět´)
  2. jízda bez zapnutého bezpečnostního pásu je přestupek, nejde o porušení ´podmínky´
  3. předpokládám, že jsi dostal i zákaz řízení – takže proč tě zajímá „chybějící žárovka“?? – za auto (vybavení) odpovídá řidič – takže pokud budeš přes zákaz řídit, jde o porušení podmínky (a jdeš sedět)

mrjames

Děkuji panu klumprt za výstižnou odpověd,samozdřejmě se dopravní předpisy snažím dodržovat,šlo mě jen o to abych věděl zda poruší tuto zkušební dobu i menší přestupky tohoto rázu.

mrjames

Nemám zákaz řízení,protože jsem splnil určité podmínky případ byl podmíněně zastaven a byla mě dána zkušební doba na 2roky,ale nevím čím se to poruší a čím ne.

gecco

…„případ byl podmíněně zastaven“…
Aha – to jsem netušil – domníval jsem se, že jde o odložení trestu…
😉