NemamSlov

Čo sa stane, ak idete autom rýchlosťou svetla a zapnete reflektory?

Nejlepší odpověď
mosoj

Zoe

Založen: 30. 08. 2004
Příspěvky: 3144
Bydliště: Chýně

PříspěvekZaslal: st, 16. březen 2011, 7:27 Předmět: Odpovědět s citátem

Rychlosti se skládají na výslednou rychlost \large w podle vztahu

\large w=\frac{u+v}{­1+uv/c2}.

I když nakrásně poletí obě dvě rakety proti sobě rychlostmi světla (vzhledem k nějakému pozorovateli vně), což ovšem prakticky není možné (k urychlení na rychlost světla by spotřebovaly veškerou enegii v pozorovatelném vesmíru a stále by to nestačilo), máme tedy \large v=c, u=c, takže dosazením dostaneme výslednou rychlost

\large w=\frac{c+c}{­1+c.c/c2}=c.

Ani složením rychlostí dvou objektů letících rychlostí světla tedy nelze rychlost světla překročit. Stejný vzorec platí pro vnějšího pozorovatele sledujícího raketu, která se vůči němu pohybuje skoro rychlostí světla a ještě si před sebe svítí reflektorem. Vůči pozorovateli v raketě se světlo reflektoru vzdaluje normálně rychlostí c (neboť on je ve své soustavě v klidu), pro vnějšího pozorovatele ale součet rychlosti rakety a světla jejího reflektoru rovněž nepřekročí rychlost c (viz vzoreček výše).

Další odpovědi
anonym

Téma se tu už řešilo, místo opakování dotazu se raději napřed podívej do starších odpovědí (a kodexu, jenž opakování zapovídá) – viz odkaz ve zdroji:

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/pokud-nemuze-byt-nic-rychlejsi-nez-svetlo-jakou-rychlosti-se-vuci-sobe-navzajem-pohybuji-paprsky

Beer4Real

chci vidět jak bys v té rychlosti vybral zatáčku :)

led

Pre mnohonásobné prekročenie povolenej maximálnej rýchlosti šofér automobilu príde doživotne o vodičák. Pomáhat a chránit
Tak radšej raketu od mosoja „Vůči pozorovateli v raketě se světlo reflektoru vzdaluje normálně rychlostí c (neboť on je ve své soustavě v klidu), pro vnějšího pozorovatele ale součet rychlosti rakety a světla jejího reflektoru rovněž nepřekročí rychlost c“

RedBox

Krom toho, že je to prakticky nemožné, tak o tom docela dobře mluví Vsauce.

http://www.vi­deacesky.cz/na­vody-dokumenty-pokusy/navstivime-nekdy-ostatni-hvezdy

někde kolem 6:50

tatanka

nic