TJ

Čo sa skúma na ISS?

Odpovědi
Drap

Snad všechno možné. Byl by to asi hodně dlouhý seznam, který by překračoval kapacitu těchto stránek.

baghira

Na stanici ISS je prováděno velké množství experimentů, které z velké části využívají specifického prostředí stanice, především mikrogravitace. Mezi hlavní oblasti výzkumu se řadí experimenty z oblasti biologie (biomedicína a biotechnologie), fyziky (dynamika kapalin, materiálové vědy, kvantová fyzika), astronomie (kosmologie) a meteorologie.[12]
V oblasti biologie je hlavní úsilí věnováno studiu vlivu dlouhodobého pobytu člověka ve vesmíru. Jsou důkladněji analyzovány negativní vlivy jako odvápňování kostí, svalová atrofie, transport tělních tekutin. Důležitou roli zastává výzkum vlivu kosmického záření a radiace na člověka, zejména na jeho nervovou soustavu. Je rovněž sledováno chování malé posádky v uzavřeném prostředí stanice. Jedním z cílů těchto výzkumů je příprava technologií a postupů nutných pro dlouhodobé pilotované mise v rámci sluneční soustavy, pobyt na Měsíci a výhledově i mise na planetu Mars.
Hlavní část výzkumu se provádí a je soustředěna do tří laboratorních modulů na stanici ISS:
Americký Destiny – slouží jako hlavní všeobecná laboratoř. Je historicky nejstarší vědecký modul stanice, vypuštěný v roce 2001.
Evropský Columbus – který je zaměřen na biologické a biomedicinské experimenty a výzkum
Japonský Kibō – největší laboratoř zaměřená na materiálový výzkum a astronomii
Dalším zařízením jsou venkovní nepřetlakové plošiny EXPRESS Logistics Carriers na kterých jsou prováděny experimenty v kosmickém prostředí a vakuu. V roce 2011 bude na stanici umístěn alfa částicový spektrometr AMS-2 jehož úlohou bude dlouhodobý vědecký výzkum antihmoty, temné hmoty a kosmického záření.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Me­zin%C3%A1rodn%C3%AD_ves­m%C3%ADrn%C3%A1_st­anice#V.C4.9Bda_a_v­.C3.BDzkum_na_ISS

Tom20

Přesně dlouhý seznam.Např.chování hmyzu,gravitační zákony,chování lidí,fungování určitých zařízení,různá zkoumání vesmíru a..
A už nic nevymyslím 🙂

dennis15

http://www.wol­framalpha.com/in­put/?i=ISS