Fiverka

Co s rozbitým teploměrem?

Dobrý den, včera jsme doma rozbili starší rtuťový teploměr. Všechnu rtuť jsme posbírali do skleničky od přesnídávky a nevíme jak ji co nejekologičtěji zlikvidovat.díky ještě prosím kdo budete odpovídat napište prosím na jakém základě se vaše odpověď zakládá…Jestli je to jen z doslechu nebo zda to je ve vašem oboru a podobně…díky moc

Nejlepší odpověď
zmimi

Odevzdejte do sběrného dvora pokud bydlíte ve městě,na vesnici se nebezpečný odpad obvykle odváží 2× ročně.Výpary rtuti jsou jedovaté je potřeba místnost důkladně vzvětrat.
Doplňuji:
návod:Návod jak odstranit nebezpečnou rtuť

Rtuť se odpařuje i při pokojové teplotě, páry rtuti jsou toxické. Je třeba odstranit rozptýlenou rtuť dříve, než se nekontrolovaně (např. rozšlapáním) roznese, čímž se zvětší i její odpařování.

K odstranění kapek rtuti není dobré použít vysavač, tím bychom ho v podstatě nevratně kontaminovali. Střepy teploměru včetně kapiláry se zbytkem rtuti opatrně sesbíráme do nějaké uzavíratelné nádobky. Kapky rtuti lze dobře z podlahy odstranit nasátím do malé injekční stříkačky s jehlou (jehlu asi v polovině přelomíme – ústí zbytku jehly pak nebude šikmé, ale rovné, tím se nasátí značně usnadní). Drobné kapičky, které nejdou nasát odstraníme navlhčeným savým papírem.

Sesbíranou rtuť, savý papír i stříkačku přidáme do nádobky se zbytky teploměru, dobře uzavřeme a odstraníme jako nebezpečný odpad (ve sběrném dvoře nebo při svozu nebezpečného odpadu). Rtuť nepatří do popelnice se směsným odpadem! Nezapomeneme na vyvětrání, zejména večer, pokud k nehodě došlo v místnosti, kde se spí.

Pro odstranění posledních zbytků rtuti (např. ve spárách v podlaze) se místo posype práškovou sírou, která se rtutí reaguje za vzniku netoxického a nerozpustného sulfidu. Síra se nechá působit alespoň 48 hodin, pak se smete a podlaha normálně umyje.

Zdroj: Zdravotní ústav Praha

Další odpovědi
hanulka11

Doneste skleničku se rtutí do lékárny .....viz odkaz

http://ekolis­t.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/kam-se-rtuti-z-rozbiteho-lekarskeho-teplomeru