Sea

Co s cestovními pasy?

V televizi ve zprávách nedávno říkali, že se musí vracet cestovní pasy, pokud jim vyprší doba platnosti. Co je na tom pravdy? Prý hrozí až několikatisícová pokuta, když se pas hned nevrátí. Co je na tom pravdy? Máte s tím zkušenosti?

Nejlepší odpověď
Drap

Pas i po vypršení platnosti je stále majetkem státu, tudíž se nelze divit, že ho opravdu chce zpět. Pokuta jde udělit, záleží asi dost na určení jednotlivého úředníka.

Další odpovědi
rtepp

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/neplatne-cestovni-pasy

anonym

Odpověď na odkazu je vyčerpávající včetně citací § a Michal tam dokonce sám odpovídal.
V tomto případě je to základní povinnost občana, kterou za tebe nebude řešit žádný státní úředník. Pokutová sankce je reálná.
Ad Sea, příště zadej otázku do vyhledávací modré lišty, sama ti nabídne odpověď na už dávno položenou tutéž otázku, možná by sis měla znovu přečíst kodex, od března by ses to už mohla naučit.

Michal Kole

Správně by se to mělo vracet, ale když ho člověk ten pas nepotřebuje tak si ani nevzpomene, kde ho má natož, aby kontroloval jeho platnost.

Myslím, že dnes ve věku IT by nebyl problém, aby z nějakého CRM ministerstva v nitra měsíc před ukončením platnosti přišla SMS, že platnost pasu končí.

Stejně email nebo mobil se píše na dost míst, nově i na podací lístky na poště, tak by pro úředníka by nebyl problém si ho zjistit a zapsat jej do CRM

baghira

Letos jsem si vyřizoval nový pas, ten starý jsem měl přes deset let prošlý, a úřednice ho chtěla zpět. Tak jsem jí ho vrátil, ale před tím jsem si vytrhal na památku pár stránek s exotickými razítky. Nic z toho úřednici nevadilo, ani že je tak dlouho prošlý ani že je oškubaný, hlavně že byl.