Lucimia

Co říkáte na pomoc zadluženému Řecku?

Má dostat 3 biliony korun od EU a MMF.
Nevím jak vy, ale já mám pocit, že tato pomoc není výchovná. Jakorát to ostatním státům vnutí myšlenku, že když budou jakkoli hodně zadlužené, že to za ně někdo stejně nakonec zamázne. Nepřijde mi to fér. Navíc se musím ptát, kam ty peníze půjdou? Na platy politiků nebo na důchody, dávky? Myslíte, že to někdy Řecko splatí? Jak je vůbec možné, že se takhle nějaký stát zadluží? Proč nejsou potrestáni ty, co tento dluh nadělali?

Nejlepší odpověď
dudu

I když naše zadluženost je vysoká, se situaci s Řeckem je problém nesrovnatelný. Řekové si dlouho žili opravdu nad poměry a jejich politici skutečný stav vědomě zakrývali. Paradoxně hlavní příčinou bylo EURo. Celý průšvih je teoreticky řešitelný buď okamžitým snížení platů o 40%, nebo odchod z MU, návrat k drachně a její devalvace o těch 40 bodů. V tomto rozsahu by se znehodnotili vklady, zvedly ceny dovozů, ale i snížily ceny vývozu. Za působení těchto drastických dopadů by se řecká ekonomika za několik let zotavila. V praxi však asi Řecko nemine státní bankrot. Mimochodem podobným problémům bude do dvou roků muset čelit Itálie, Portugalsko, Španělsko.....

Další odpovědi
led

Niečo za niečo. To znamená, že z Grécka sa stane ekonomicko-politická kolónia Europskej únie. Stratia svojprávnosť.
Myslím si, že to je až príliš velký trest. Budú musieť poslúchať diktát. Nie je to žiadna novinka v dejinách.
článok 1: Veriteľ má vždy pravdu…
článok 2: Ak nemá, platí článok 1

anonym

Je to take u nas,jsme zadluzeni a citi to jen obycejni lide-mocipani si s tim nelamaji hlavu.Zaplaty financniho dluhu pro staty je umele vyvolana,dava se tim najevo,ze je tu nekdo bohatsi aby si nas koupil,diktoval a rozhodoval.A tohoto nesvaru se jen tak nikdo lehce nezbavi,tezko se splaci a je to zacarovany finacni kruh a nejen u nas,ale ve vsech zemich.Nemas pujcime ALE........

GangstaHelper

Neříká se tomu vzájemná výpomoc? Stejně jako funguje zdravotní pojištění, na podobné myšlence bude založena taková pomoc.

Mimochodem, nás to prý taky brzo čeká.

Michal

Popupulární by jistě bylo naosat a co by sejim pomáhalo,sami máme starostí dost.Ale je tam plno obyčejných lidí,kteří chodí pracovat a nemají luxusní vily svýhledem na moře a kupu dětí,coby jedli ? Ti kteří za to nejmínˇmohou.Je potřeba jim pomoct,právě kvůli těmhle lidem.

ReHu

Když jsem nedávno četla, že řekové mají ke mzdě příplatek za dodržování pracovní doby, myslím, že toho je víc, mám za to, že stáje ještě rezervy mají.
A když slyším od zaměstnanců o hospodaření ve státním sektoru v Čechách, tak nevím, jestli se mám smát nebo plakat.
Ale finanční problémy jsou celosvětově, ne pouze v Evropě natolik provázané, že je to celkem velká potíž.
Toť můj laický názor, protože mě politika moc nebere.
Jen jsem zvědává, až se důchodový (sociální)systém sesype u nás, a to nebude dlouho trvat, kdo po těch všech zkušenostech pomůže nám. To bude jako v argentině.

anonym

Už je to tady – půjčujeme 26 miliard Řecku

1. 4. 2010  18:49  (aktualizováno: 1. 4. 2010  21:39)

ČNB dnes převedla Mezinárodnímu měnovému fondu půjčku 1,03 mld EUR (26,15 miliardy korun) z devizových rezerv. O této půjčce rozhodla vláda ODS v tichosti 20. dubna loňského roku v návaznosti na dohodu učiněnou premiéry na zasedání Rady EU loni 20. března 2009. Cílovou stanicí je bezpochyby – Řecko.
EU nechtěla, aby bylo zřejmé, že se jedná o přímou pomoc států EU, ale aby to vypadalo jako pomoc Mezinárodního měnového fondu (kde mají většinu rozhodovacího hlasu USA). S tímto trikem Spojené státy souhlasily za podmínky, že EU do MMF nalije dodatečné peníze. A protože EU sama žádné volné peníze nemá, tak přiměla k poskytnutí peněz členské státy. Ty nalily nyní do MMF na základě rozhodnutí Rady EU celkem 75 miliard eur (2 biliony! korun).
Ačkoliv vláda přiměla ČNB vyčlenit 26 miliard korun již loni, politický tlak na to, aby Řecku bylo pomoženo, vzrostl nyní, jak se kvapem blíží neschopnost Řecka hradit své závazky. O pomoci z peněz MMF rozhodla EU před týdnem 25. března 2010.
EU se celou dobu tvářila, jako že problém Řecka je problém eurozóny a že český daňový poplatník (když máme stále svoji měnu korunu) se na sanování předluženého Řecka nebude podílet. Nyní je jasné, že nás jen tahali za nos. Právě jsme pro Řecko poslali do MMF 26 miliard našich korun. Daňových poplatníků a občanů se nikdo neptal. Poslanců se nikdo neptal. Podpis prezidenta nebyl potřeba. Obešli nás.
Nyní se více než miliardou eur v rámci solidarity, o které ani nejednal český parlament, podílí i každý z nás. ČNB ukrojila přes miliardu eur z devizových rezerv, aby je vyměnila za pohledávku vůči MMF, který je vymění za pohledávku vůči Řecku, které ji nejspíš nikdy nesplatí.
Protestuji proti takovému postupu. Takový riskantní transfer obrovského majetku České republiky neměl být proveden bez zákona. Je to navíc na hraně s principy nezávislosti České národní banky, která podle §9 Zákona o ČNB „nesmí přijímat …pokyny od …vlády, správních úřadů ani od jakéhokoliv jiného subjektu.“

Tento šibalský trik, jak obejít parlament, vymyslel tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek. O rok dříve totiž žádal sněmovnu o souhlas s vydáním dluhopisů, jejichž výnos měl jít na pomoc krachujícímu Lotyšsku. Nynější půjčka z našich devizových rezerv mu umožnila obejít parlament a vyhnout se vydání dluhopisů, na které je potřeba zákon: „Přímá půjčka z rezerv ČNB nezvýší zadluženost ČR. Obdobným způsobem poskytnou půjčku MMF také některé další státy,“ uvedl ministr Kalousek. Půjčky Řecku nebudou nijak dotovány, ujišťoval veřejnost premiér Fischer po návratu ze zasedání Rady EU. Nyní poskytujeme půjčku s dotovaným úrokem ve výši mizerného 1 % – půjčku, jejíž návratnost je velmi, velmi nejistá.
Vyzývám Poslaneckou sněmovnu, aby zasedla a označila nezákonnou půjčku našich devizových rezerv za neplatnou. Vláda nemá právo nakládat s našimi 26 miliardami bez zákona.

Petr Mach je ekonom a předseda Svobodných.

Ts. Káča

MMF !!!A EU nám!!

Michal

Napište mi obecně, proč je pomoc nevýhodná a není výchovná ,tomu,kdo ji potřebuje .I v pohádkách se chudák rozdělil o kus chleba.Jenže v pohádkách to byla převlačená čarodějnice,nebo Bůh,nebo smutná víla a pocestného odměnila.V reálném životě to bude asi jinak.