Zepple

Co říkala Schmidtovou teorie o vzniku Země?

Jak podle Wilhelma Schmidta vznikla Země?

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Schmidt je znám především díky zkonstruování tzv. degenerativní hypotézy o původu náboženství. Podle této teorie stojí na počátku všech dějin náboženství víra v jednoho nejvyššího boha (prvotní monoteismus, „urmonoteismus“). Postupem času se lidstvo od tohoto boha odklání, aby se k němu vrátilo prostřednictvím křesťanského monoteismu. Tuto teorii se snažil podložit rozsáhlým materiálem z oblasti etnografie.

Schmidtova teorie hrála ve své době velkou roli. Byla oponentem k evolučním teoriím o vzniku náboženství, jejichž stoupenci byli tzv. „progresionisté“, zatímco stoupence degenerativní hypotézy dnes nazýváme „degeneracionisté“.

Kritika Schmidtova pojetí původu náboženství směřuje dvěma směry:

  • Schmidt se ve svých pracech sice opírá o rozsáhlý materiál, ale ten se týká jenom některých, zejména pasteveckých etnik, jejichž pojetí se velmi blíží křesťanskému bohu
  • V žádném případě nelze doložit prastarou, jednotnou kulturu, ze které Schmidtova teorie vychází

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Wil­helm_Schmidt