annas

Co pro indiány znamenala dýmka míru? S čím spojovali tento obřad?

Nejlepší odpověď
vagra

Dýmka byla a stále je pro indiány posvátná.
Kouří ji při všech posvátných obřadech a rituálních příležitostech jako například při obřadu potní chýše (initi), hledání vize nebo Tance Slunce.
Prostřednictvím dýmky jsou uzavírány smlouvy a dohody.
Kouření „na něco“ má pro indiány stejnou váhu, jako pro bělochy podpis smlouvy za přítomnosti notáře. Dýmkou jsou oddávány mladé páry, stvrzovány sliby nebo udělována nová jména. Dohody, posvěcené dýmkou nemohou být porušeny, protože jsou posvěceny Velkým Duchem.
Pro indiány je dýmka "země na které sedíme a otevřené nebe.
Dýmka není pouhá věc, je živá. Dýmka jsme my-tvrdí indiáni- Troubel je naše páteř, hlavička naše hlava. Kámen je naše krev. Otvor v hlavičce jsou naše ústa a kouř, který z ní stoupá, je náš dech. Viditelný dech. Když stojíme na Zemi a pozvedáme posvátnou dýmku, tvoří troubel přes člověka, přes naše vlastní tělo, most od země k obloze

Zdroj: vybráno z-http://www.rev­prirody.cz/ar­chiv/archiv08­.htm

Další odpovědi
iceT

Dýmka míru-kalumet-indiáni kouřili dýmku míru na znamení uzavření přátelství,aspon doufám.

hanulka11

Dýmka byla hmatatelný, viditelný článek, který spojoval člověka s Wakan Tankou a každý obláček kouře stoupající v modlitbě k Němu spolehlivě dospěl. Dýmka byla utvrzením víry, posvěcením obřadu a požehnáním všem tvorům. Symbolizovala všechny významy slov jako morální povinnost, etika i náboženské a duchovní pojmy. Vyjadřovala bratrství, mír a dokonalost Wakan Tanky a pro Lakoty znamenala totéž co pro bílého muže Bible, církev, stát a vlajka dohromady. Bez dýmky nebyl žádný oltář úplný a žádný obřad účinný. Kouřila se při radách, při všech náboženských tanečních obřadech, při zasvěcování života práci a službě ostatním, kouřil ji zvěd, aby se jeho slova spojila s pravdou, kouřil ji jako pozdrav a výraz úcty vycházejícímu slunci. Dýmku kouřil muž, který truchlil pro smrt milované osoby, aby zmírnila jeho hoře a přinesla mu mír a útěchu. Dýmka byla pro indiány jako modlitba anděl Páně a kdekoli stoupal její dým, muži, ženy i děti si uvědomovali posvátnou přítomnost Velkého Svatého, Velkého Tajemství.

Zdroj: http://www.chan­te.estranky.cz/clan­ky/indianske-vyrobky-_potreby_/indianska-dymka

led

Fajka mieru = podpis pod zmluvou.
Fajčenie fajky mieru je vlastne obrad, dnešná ratifikácia zmluvy.