Co přimělo Václava Havla, aby se v roce 1968 vrátil z USA zpět do Československa?

Nejlepší odpověď
lexx

aby dopomohl rozvrátit československý stát příslibem za podporu k prezidentské­mu úřadu

Další odpovědi
anonym

Asi mu v českých věznicích bylo lépe než v americe, jak píše v DOPISECH OLZE zde http://euportal­.parlamentnilis­ty.cz/Articles/5793-havlovy-dopisy-olze-posli-vice-kaviaru-a-doutniku.aspx.
V Americe by ty doutníky a kaviár neměl.

annas

Sám V. H. napsal, že nikdy nechtěl emigrovat, uvědomoval si, že by mu nebylo umožněné vrátit se do Československa. I když to bylo až po roce 1969.
http://www.moderni-dejiny.cz/cla­nek/vaclav-havel-nechci-emigrovat-1983/

Jinak pobyt v USA
„Květen – červen 1968
šestitýdenní pobyt v USA, kde byl přítomen anglické premiéry hry Vyrozumění při příležitosti Shakespearovských divadelních slavností v New Yorku. Tato hra o rok později vyhrála cenu Obie.“

Už před touto návštěvou se v Československu angažoval, kritizoval politiku KSČ, žádal svobodu slova pro spisovatele atd. Stal se dramatikem, publikoval, byla zevřejněna jeho první divadelní hra atd.

"1967
pronesl Václav Havel kritický projev na IV. sjezdu Československých spisovatelů, díky němuž byl na příkaz ÚV KSČ vyškrtnut z kandidátky ústředního výboru Svazu spolu s I. Klímou, P. Kohoutem a L. Vaculíkem.

Březen 1968
stal se signatářem otevřeného dopisu sto padesáti spisovatelů a kulturních pracovníků k otázkám demokratizačního procesu adresovaného ÚV KSČ.
Duben 1968
stal se předsedou Kruhu nezávislých spisovatelů.
4. dubna 1968
časopis Literární Listy uveřejnil článek Václava Havla, v němž požadoval vytvoření vícestranického politického systému v Československu.
11. dubna 1968
byla uvedena premiéra hry Ztížená možnost soustředění v Divadle Na Zábradlí."
http://www.va­clavhavel-library.org/cs/va­clav-havel/zivotopis/1959-1968

jmhad

Jak nás barbakan zkouší – nu tak odpovídám byl tam jen na školení

annas

Ad jmhad – nebyl tam na školení.