Damiana

Co přesně znamená „akceptovat jiný názor“?

Podle vás. V dialogu nebo v diskuzi.
Jak se chováte, když s někým nesouhlasíte, ale nechcete se hádat ani vyvolat konflikt?
Děkuji za odpovědi. 🙂

Nejlepší odpověď
anonym

Pokud akceptuji jiný názor, tak vlastně souhlasím s tím, že má jeho autor právo na názor jiný, než je můj vlastní.
Mít jiný názor není věc konfliktu. Debatovat a probírat záležitosti z různých pohledů je velmi přínosné.
Pokud není člověk naprostý diletant, tak takovou příležitost vítá a snaží se záležitosti prozkoumat ze všech možných pohledů. Jen tak jde totiž získat nejucelenější možný pohled na daný problém.
Když má někdo jiný názor, tak se snažím pochopit jeho pohled na věc a leckdy i svůj názor poopravím, když zjistím, že ten jiný názor je lepší nebo správnější.

Další odpovědi
VampGirl

Akceptovat jiný názor pro mne znamená vzít ho na vědomí, „vědět o něm“, ale člověk se s ním nemusí nutně ztotožňovat. Když s někým nesouhlasím, řeknu na jeho názor třeba: „Dobře, ale podle mě…“ nebo „já si myslím tohle…“ Prostě se snažím nějak diskutovat, abychom se nemuseli hádat a snažím se pochopit názory toho druhého.

johana 56

Názor druhé osoby vyslechnu.Pokud s ním nesouhlasím,v klidu a jasně uvedu své důvody.

IK

akceptovat – přijmout.
Nemůžeš akceptovat a přitom nesouhlasit. Není třeba se hádat když akceptuješ že každý má právo na svůj názor. Nesouhlasila bys jen v případě kdyby šlo o to rozhodnout který názor je správný, podle kterého se budete řídit. Pak je i možné že názor druhého nejde akceptovat, že se můžeš jen podřídit (akceptovat názor nadřízeného) nebo prosadit. Může rozhodnout postavení, nebo se dohodnout že se budete střídat v rozhodování, tím docílíš i toho akceptování.
Snadno se akceptuje když jde jen o řeči, ale když se třeba hádá dítě a vyžaduje aby rodiče akceptovali jeho názory tak je to složité. Kompromisy a dohody jsou asi jediná možnost. Vyslechnout ten jiný názor je základ.

jmhad

Zajímavé odpovědi a dva zásadní názory.„Vzít na vědomí“ a „akceptovat“.Slov­ník cizích slov zcela jasně říká „akceptovat = přijímat, souhlasit“. Bohužel někteří lidé jsou ovlivněni našimi politiky,kteří proklamují,že názor či myšlenku „akceptují“ ,ale přitom je sotva vezmou „na vědomí“

anci

vzít ho v úvahu