zjentek

co přesně značí tento symbol nebo tradice?

když je hrubá stavba pod střechou, objeví se na ní suchý stromek, vesměs omotaný stavební výstražnou nebo bariérovou páskou..

Nejlepší odpověď
annas

Strom je stále jedním z mocných symbolů lidstva.

Domnívám se, že strom na novostavbě má zajistit příštím obyvatelům dlouhověkost, obrodu, štěstí, je to jakýsi symbol života. Suchým stromem něco končí a začíná tudíž něco nového.
Doplňuji:
Ještě jsem hledala a našla v databázi heslářů UK Praha:

Stromek na hrubé stavbě – jde opravdu o pověru nebo obyčej, který má ochránit dům před zlými živly a obyvatelům zajistit štěstí a zdraví. Už výběr místa pro stavbu domu neponechal stavebník náhodě, ale vycházel z tradovaných zásad, že se nemá stavět např. na vlhkém místě, jde o přístupnost atd.

Další odpovědi
beer

„Opentlený stromeček připevňovaný na vrchol krovu před položením krytiny; je starým symbolem štěstí a ochrany domu a jeho obyvatel. Při glajše podává stavebník všem, kteří na stavbě pracovali, pohoštění.“
http://www.lidova-architektura.cz/preh­led-seznam/encyklo­pedie/glajcha­.htm

marci1

Opentlený stromek na domě znamená, že je hrubá stavba dokončena. Symbolizuje štěstí, ochranu domu a jeho obyvatel.

Cenobita

Je to tzv. glajcha, podrobně se to řešilo zde:

http://www.on­tola.com/cs/slo­va-pribuzna

anonym

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdyz-se-stavi-dum-proc-se-na-strechu-dava-strom

gagaga

ja jen vim, ze me takova jedna sucha brizka ovesena krepovym papirem stala cele grilovane prase pro stavebniky .. :(
vlastne : :))