erevfall

Co přesně vlastní Karel zu Schwarzenberg v Čechách?

Vím, že vlastní zámky Orlík a Čimelice. Ale co dál?

„Majetek orlické sekundogenitury získal Karel VII.  zpět v rámci restitucí v roce 1992.“
Co je přesně orlický majetek? To nemůže být jenom zámek Orlík, že ne?

Nejlepší odpověď
dědapetr

Po pozemkové reformě v roce 1922 převzal postupně 61 000 ha stát. V roce 1942 byla na majetek orlické větve dosazena německá nucená správa. Majetek v Rakousku a Německu byl po druhé světové válce rodu vrácen.
V roce 1947 byl zákonem č. 143/1947 Sb. o převodu vlastnictví majetku hlubocké větve Schwarzenbergů na zemi Českou neboli Lex Schwarzenberg převeden veškerý nemovitý majetek hlubocké větve i s inventářem a provozním kapitálem do vlastnictví státu. O dva roky později musel představitel orlické větve Karel VI. Schwarzenberg s rodinou uprchnout z Československa.
Nákupem statků a dědictvími vytvořili rozsáhlou državu v jižních a severních Čechách (např. Český Krumlov, Hluboká pod Vltavou, Netolice, Prachatice, Volary, Vimperk, Orlík) a připojili ji k územím drženým v Bavorsku, Rakousích a ve Štýrsku. V roce 1723 získali titul krumlovského vévody. Před 1. světovou válkou vlastnily dvě větve rodu (hlubocko-krumlovská a orlická) jen v Čechách 176 146 ha půdy s významným lesním, polním a rybničním hospodářstvím, doly, pivovary, cukrovary, vápenkami a jinými podniky.http://ne­cyklopedie.wi­kia.com/wiki/Ka­rel_Schwarzen­berg

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Schwar­zenbergov%C3%A9

Další odpovědi
jennysh

Hromadění majetku
Erkingerovými syny se rod rozdělil na větev hohenlandsberskou a stefansberskou. Tito šlechtici se osvědčili jako vojenští velitelé i státníci. Jiří Ludvík projevil i v soukromém životě. Oženil se s Annou Neumannovou, pětinásobnou vdovou, majitelkou panství Murau ve Štýrsku. Tento majetek později zdědil Jan Adolf I.a Schwarzenbergové jej vlastní dodnes. Vojevůdce Adolf (je to jen shoda jmen?) zase r. 1598 dobyl Turky obsazenou pevnost Raab (dnešní Györ v Maďarsku). Císař Rudolf II. Adolfa povýšil na hraběte a rozmnožil mu erb o symbol krkavce vyklovávající oko na hlavě Turka.
Nákupem statků a dědictvími vytvořili rozsáhlou državu v jižních a severních Čechách (např. Český Krumlov, Hluboká pod Vltavou, Netolice, Prachatice, Volary, Vimperk, Orlík) a připojili ji k územím drženým v Bavorsku, Rakousích a ve Štýrsku. V roce 1723 získali titul krumlovského vévody. Před 1. světovou válkou vlastnily dvě větve rodu (hlubocko-krumlovská a orlická) jen v Čechách 176 146 ha půdy s významným lesním, polním a rybničním hospodářstvím, doly, pivovary, cukrovary, vápenkami a jinými podniky.
Mladá republika nejevila pro majetky Rakušáků a spol. přílišné nadšení, ale uznávala právo vlastnit majetek. V pozemkové reformě (1922) tak Schwarzenbergové přišli jen o 61 000 hektarů půdy
Prezident Beneš to sice v Mnichově prosral, ale po válce se z Anglie vrátil jako vítěz. Hned začal konfiskovat. Vznikl zákon č. 143/1947 Sb., o převodu vlastnictví majetku hlubocké větve Schwarzenbergů na zemi Českou, takzvaný „Lex Schwarzenberg“

Zdroj: http://necyklo­pedie.wikia.com/wi­ki/Karel_Schwar­zenberg