bolak

Co přesně určuje délku života?

Proč některej živočich žije měsíc, některej rok a jinej 100 let? Jaký má rozdílná délka života z hlediska evoluce důvod?

Nejlepší odpověď
Drap

Každý živočich je geneticky naprogramován na určitou délku života.-Co třeba hmyz, který dospěje do určitého stadia, naklade aby se mohlo vylíhnout další potomstvo a zemře. K čemu by bylo aby žil dalších 100 let jen tak ?

Další odpovědi
annas

Vysvětlení v anglickém zdroji. . Jenže text nejde kopírovat, proto vkládám jen základní hesla.

Základy života
Genetická variabilita pro život
Kompromisy a jjiných omezení
Fenotypy
Předpovědi pro evoluci života.
Empirické testy
Shrnutí

Vědci došli k závěru,: jak rychle by se měl organismus rozvíjet, v jakém věku by měl dozrát a jaké dosáhnout velikosti, kolik a jak velkémí potomky, reprodukce jednou nebo vícekrát, jak dlouho žíít atd.

Při řešení uvedených problémů ze životní historie a využitím teorie učinili vědci významný dopad na naše chápán přirozeného výběru ,tj. nejzásadnější otázce v celé evoluční biologii.

http://transla­te.google.cz/tran­slate?hl=cs&sl=­en&u=http://www­.nature.com/sci­table/knowled­ge/library/li­fe-history-evolution-68245673&prev­=/search%3Fq%3DWha­t%2Bis%2Bthe%2Bdif­ferent%2Blength%2Bof%2Bl­ife%2Bin%2Bter­ms%2Bof%2Bthe%2Be­volution%2Bof%2Bre­ason%253F%26c­lient%3Dfirefox-a%26hs%3DnD9%­26rls%3Dorg.mo­zilla:cs:offi­cial%26channel%3Drcs

http://www.na­ture.com/scita­ble/knowledge/li­brary/the-evolution-of-aging-23651151

Maximální délka života
Nedávná studie několika západoevropských univerzit určila maximální délku života různých živočichů takto (ve dnech):

Jepice Ephemera vulgata 0,6
Hlístice Caenorhabditis elegans 11
Octomilka Drosophila melanogaster 73
Střevle Semotilus corporalis 730
Myš Mus musculus 1000
Pes Canis familiaris 7000
Kočka Felis domesticus 11 000
Člověk Homo sapiens 40 000
Želva Geochelone gigantea 84 000

http://www.aka­demon.cz/clanek­Detail.asp?na­me=Maximalni%20del­ka%20zivota&sou­rce=0806

anonym

U lidí knot ve svíčce.

beer

Nejprve citace „Nicméně délka života je charakteristická pro každý druh organismu; vychází z jeho genetického základu, ale poměrně výrazně ji ovlivňují i vnější okolnosti.“ http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Smrt#ci­te_note-1 a nyní k těm okolnostem a dalšímu – ve zkratce alespoň něco:
Vyšší délku života mají někteří živočichové na vrcholu potravního řetězce, jiní nemají predátora,
další zase z důvodu, že plodí jen málo jedinců, jiní krátký životní cyklus z důvodu opačného, u některých tvorů je to zase dáno množstvím potravních zdrojů, atd.
Rozdílná délka života je dána právě evolucí, kdy se museli všichni živočichové nějak přizpůsobit životnímu prostředí a toto je výsledek.
Studium

Alesh

Odpověď hledej u svého boha, chlapče. 😉

anonym

Určující je délka kojení. Ale neplatí to u mooooc druhů zvířat a lidí. 🙂

AJICEK

nic tak přesnyho neexistuje život žijem a konec je toto-?????????????

kosces

Patrně je vše nasměrováno oproti množení druhu,tedy když je množení s menči či malou frekvenci tedy animál žije déle

Melkor

Z hlediska evoluce se náš žvot zkracuje, protože se v našich genech vyskytuje stále více mutací, ovšem z jiného hlediska se hrozně rychle zdokonalují lékařské přístroje a celkově lidé vědí více o fungování lidského těla. Rychle zjišťujeme, co způsobuje různé nemoce… Nadruhou stranu životní styl dnešních lidí je čím dále tím horší: levné a nekvalitní jídlo, cigarety, alkohol, umělá sladidla, fast foody, konzervační látky, smog, kolísání teplot a podobně… Zdá se, že se lidský život prodlužuje, ale jedním z důvodů byl třeba vynález mýdla, jen kvůli mýdlu se vymýtilo obrovské množství nemocí, a hlavně kvůli lékařství, ovšem jak jsem již psal z hlediska evoluce budeme žít čím dále tím kratší dobu.

petra15

ontola
takze to platí jen u rostlin ? 🙂:-)

zjentek

ontola a nebude to spíše těma čárama v dlani? :o