Co přesně jsou chromozomy?

Co přesně jsou? Jakou mají funkci? Co by se stalo, kdybychom jich měli více nebo naopak méně…?

Nejlepší odpověď
annas

"Chromozom -biologie – . stužkovitý útvar vznikající v jádru buňky při nepřímém dělení.

DNA je zabalená do chromozomů
Chromozom je v podstatě jedno velmi dlouhé zabalené a nepřerušované vlákno DNA. U vyšších organismů představují strukturní proteiny (z nichž některé jsou histony) lešení, na kterém je DNA zabudována do kompaktního chromozomu. atd. "
https://is.mu­ni.cz/do/sci/U­EBBiol/DNA-FTBcz/pages/3-29-dna-v-chromozome

„Genetická informace v buňkách eukaryotních organizmů není uložena v jediné molekule DNA. Namísto toho je rozdělena do několika úseků. Tyto úseky DNA tvoří komplex s různými proteiny a existují v jádře jako určité funkční jednotky. Je to podobné, jako když máme v počítači data uložená na několika pevných discích a ne pouze na jednom. Tyto jednotky obecně nazýváme chromozomy. Název pochází z řečtiny a je složeninou výrazů chroma a soma a doslova znamená barevné tělísko. atd.“

http://www.genetika-biologie.cz/chro­mozomy

K poslední části otázky. Může se stát, že vzniknou odchylky v počtu chromozomů a způsobí tzv. syndromy.

"Chromozomální odchylky (aberace) jsou způsobené chyběním nebo přebýváním části chromozomu (případně celého chromozomu, nebo dokonce více chromozomů). Každý člověk má v každé buňce kompletní genetickou výbavu – 46 chromozomů. Z nich je 44 tzv. somatických chromozomů a dva tzv. pohlavní chromozomy X a Y, které se podílejí na určení pohlaví člověka.

1. Chromozomální aberace somatických chromozomů
Může vzniknout Downův syndrom a další chromozomální odchylky např.
EDWARDSŮV SYNDROM, PATAUŮV SYNDROM atd.

2., Chromozomální aberace pohlavních chromozomů
Např. KLINEFELTERŮV SYNDROM, TURNERŮV SYNDROM atd."
http://www.or­dinace.cz/cla­nek/downuv-syndrom-a-dalsi-chromozomalni-odchylky/

Další odpovědi
Kepler

Jsou to bílkovinné struktury přítomné v jádře buňky, na kterých je „namotána“ DNA – jsou tedy nositelem dědičnosti. Při dělení buňky (růstu) se dělí i chromozomy a přenášejí genetickou informaci dál. Každý organismus, dokonce i každý jedinec má jedinečnou strukturu DNA, která určuje jak vypadáme a jaké máme vlastnosti. Nelze mít méně, nebo více chromozomů. (volně a částečně z wiki).

annas

Ad Kepler, člověk může mít méně, nebo více chromozonů.
V tomto směru nemáte pravdu.

Setkala jsem se s tím už dřív především u Downova syndromu.

Kepler

To ano, ale není to normální stav. Měl jsem napsat „zdravý člověk“

annas

Ano, někdy slovíčko změní smysl.