Funna

Co přesně je základ pro výpočet daně…

z pronájmu nemovitosti? Někde jsme se dočetla, že JEN čistý zisk, tj. nájemné, někde zase že nájemné+inkaso. Mám v tom tím pádem docela chaos. Takže příklad…pronajímám byt za 8500, z toho 4500 je můj zisk – nájemné, 4000 inkaso. Z čeho budu platit daň? Z 8500, nebo 4500? Díky
Doplňuji:
dle § 9 je to ze zisku, ale já nemám zisk z toho, že zaplatím inkaso…tak co je to ten základ???

Nejlepší odpověď
Hlada

To, co vám řekl účetní je totální volovina a to, co píše kamila44444 je na vrácení školného.
Příjem je samozřejmě jen čistý nájem. K němu si můžete jako výdaje uplatnit skutečné výdaje, např. odpisy, rezervy… nebo paušál 30%.
Přefakturovávané služby , které sám majitel neposkytuje, se do evidence nezahrnují.
Pokud nemovitost nepronajímáte v rámci podnikatelské činnosti, nemusíte vést účetnictví ani daňovou evidenci. Stačí jakýkoli přehled o příjmech a vydání.
Z pronájmu podle §9 se neplatí sociální ani zdravotní pojištění.
Jestli nemáte jiné zdanitelné příjmy, tak sleva na poplatníka je vyšší, než vypočtená daň, takže nebudete platit vůbec nic.

Další odpovědi
brillant

zkus se kouknout na odkaz: http://finexper­t.e15.cz/prona­jem-nemovitosti-a-dane

Drap

Samozřejmě že ze zisku. Zisk je ale příjem mínus náklady, takže v tomto zjednodušeném případě bez inkasa. V případě že daň zohledňuješ paušílem, tak by to bylo z celé částky mínus % paušálu.

kamila44444

Podle toho, jak jsem se dívala na finanční matematiku co mám ještě ve starém sešitě. Tak všechny příklady na daně se počítají ze základu. Takže asi z té částky 8500 kč.
Doplňuji:
Základ je 8500 a z toho budete platit daně.

Funna

briliant…jo, to jsme taky četla…ale pro změnu mi náš účetní oznámil, že musím jako základ brát těch 8500 a od toho odečíst 4000 jako výdaj, takže na paušál 30% můžu zapomenout, protože odečet 4000 je více než 30%…