quentos

Co přesně je „matrix“ v kontextu s lidskou společností?

Dá se tento pojem použít přeneseně ve významu „společnost“ nebo „konvence“, tj. to, na čem společnost stojí?

Nejlepší odpověď
anonym

podle filmového scénáře je Matrix především označení simulace (systému který tuto simulaci provozuje a zajišťuje napojení účastníků). Jedná se o věrnou simulaci prostředí/světa, které však fyzicky nikde neexistuje. Podstatné je, že tato simulace je už na takové úrovni, že ji žádným lidským smyslem (zrak, čich, sluch,…) už není možné odlišit od reality a připojený účastník v ní prožije svůj život aniž by mu něco scházelo. Bez šance prohlédnout skrz ..

matrix je hlavně o otázce, co vše pro nás dělá náš život skutečným a realitu realitou, jak daleko/blízko jsme od okamžiku kdy nebude problém to vše obelstít … a ještě zajímavější otázku, co když to nepoznáme. Jak poznáme že svět kolem nás je skutečný zrovna teď ? Ve filmu to dokázali poznat podle chyb v systému které se občas projevili porušením fyzikálních zákonů a také se tyto chyby hlavní postavy filmu naučily systematicky zneužívat. Pokud by Matrix tyto chyby neměl…

Je to takový konspirační scénář 🙂 … ale docela zapůsobil na ty, kterí se občas děsí potenciálu, který se v technologiích ani ne tak vzdálené budoucnosti skrývá …

//

tedy „Matrix“ jako takový je jen sofistikovaný software virtuální reality který společnosti a jejím konvencím dává náhradní prostor … ale obojí se samozřejmě v tomto prostoru utvoří už z vůle těch, kteří se v něm pohybují.

Další odpovědi
anonym

Moc otázce nerozumím.Jak to myslíš? Matou mě ty konvence.Co mají s Metrixem společného?
Jestli je to myšleno tak,že člověk asi nebude konečným článkem v evolučním procesu.....ano.
Nebo obráceně – něco ve smyslu,že nám věda pomůže vyřešit problémy,které bychom bez vědy neměli…nevím.
Doplňuji:
Jo – to bude tím vedrem.