SomeSam

Co přesně je Dopplerův jev?

Zajímalo by mne co přesně je Dopplerův jev. Díky

Nejlepší odpověď
Lenjička

A já ty odpovědi spojím:
Když jede sanitka k tobě, jako by tlačila ten zvuk před sebou a on je natěsnaný hodně k sobě, má krátkou vlnovou délku a my ho slyšíme jako zvuk vyšší.
Když jede sanitka od tebe, je hodně rychlá, trochu tomu zvuku ujíždí a ty zvukové vlny jsou dál od sebe. Je tedy delší vlnová délka (lambda) a my slyšíme zvuk hlubší.

Zdroj: http://data.sci­enceworld.cz/im­port/scw-2998-2718-0.gif

Další odpovědi
SajmonModer

Dopplerův jev je jev, kdy dochází ke změně frekvence a vlnové délky přijímaného signálu oproti vysílanému signálu, způsobené nenulovou vzájemnou rychlostí vysílače a přijímače. Předpokládáme, že se zdroj i pozorovatel pohybují po stejné přímce. Vztah mezi vlnovou délkou a frekvenci je λ = v/f. V roce 1842 byl jev poprvé popsán Christianem Dopplerem.

Jestliže pohyblivý zdroj vysílá signál s frekvencí f0, pak jej stojící pozorovatel přijímá s frekvencí f.

VampGirl

Mohu uvést příklad z praxe: Dopplerův jev je dobře pozorovatelný třeba u projíždějící sanitky. Když přijíždí k vám, slyšíte určitý zvuk a když vás mine a jede od vás, slyšíte zvuk trochu hlubší.