Zlatý

Co přesně definuje slovo dilema?

Lepší ilustraci pro tento příklad těžko hledat:
představte si, že ležíte uprostřed obrovské postele mezi překrásnou mladou ženou na jedné straně a homosexuálem na druhé straně. Ke komu z nich se otočíte zády?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Podívala jsem se do Rejzkovo Etymolgockého slovníku na přesný původ a význam.

Dilema - ‘nutnost volby mezi dvěma možnostmi’.Výraz se dsotal do češtiny prostřednictvím latiny z . dilēmma z řeckého dílēmma Z di - a léma. = ‘nabytí, prospěch’ od lambánō ‘beru, uchopuji’.

Zajímavé, že stejný původ, ale s s předponou epi- má epilepsie - chytám,
beru, uchvacuji’.

Takže když řeším dilema, rozhoduji se, beru jednu možnost., někdy je třeba volit i mezi nepříjemnou situaci, takže beru menší zlo.

Uvedenou situaci bych neřešila dilematicky , ale volila třetí možnost - odešla bych.

Další odpovědi:

Zlatý

Dilema (řecky δί-λημμα „dvojí volba“) je problém nabízející alespoň dvě řešení nebo volby, z kterých ani jedna není přijatelná; tradičně je to popisováno jako „rozpolcen při rozhodování“ (being on the horns of a dilema), kdy žádná možnost není příjemná nebo „být mezi dvěma ohni“ (being between a rock and a hard place), kdy jsou oba objekty nebo výběry destruktivní.
Dilema může představovat i více než dva výběry. Počet variant může být užit v jejich alternativních názvech: volba ze dvou výběrů neboli dilemma, volba ze tří výběrů neboli trilema, atd.
Wiki
Doplňuji:
Dilema pro mě je, rozhodnout se, jestli si mám koupit bílou nebo růžovou orchidej a někdy je to dokonce trilema i více "lema", jelikož jich mají v tolika barvách ! :-)

V modelovém případě bych dilema neměl - jen bych prostě zvolit řešení jiné.
Homosexuála bych poslal pro dvě basy piv, karton velbloudů a ´mariášky´, abychom - poté, co si to holka a já v posteli užijeme, měli ve třech co dělat.
;-D

Tahle otázka je dávno vyřešená. Otočíš se zády k posteli, pak už je to věcí osobní volby:D
Dilema je nevyřešitelný rozpor. Často s morálním kontextem.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Aktuality a zábava

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Aktuality a zábava

Zlatý Drap 4393
Zlatý hanulka11 2790
Zlatý led 2475
Zlatý briketka10 2268
Zlatý annas 1828
Zlatý quentos 1548
Zlatý tom004 1522
Zlatý iceT 1520
Zlatý dědapetr 1472
Zlatý mosoj 1426

Zobrazit celkový žebříček

Kategorie otázek

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.