Fiverka

Co po rodičovské dovolené?

Jsem na rodičovské dovolené s prvním dítětem, dala jsem si dvou letou, protože jsme chtěli děti blízko u sebe. Zatím se nám druhé dítě nedaří a tudíž se ptám, jak to bude s mou rodičovskou. Chci zůstat doma s prvním dítětem i třetí rok. Víte někdo, co všechno si musím zjistit a zajistit? Jde mi o to, abych potom například dostala mateřskou a rodičovskou na druhé dítě, i když například několik měsíců nebudu pracovat…Budu si muset platit sociální zdravotní sama? A podobné otázky… poradí někdo?
Doplňuji:
Reakce na standu, to znamená, že mohu být doma, ale nebudu pobírat žádnou finanční částku, ale platit si pojištění sama nemusím?

Nejlepší odpověď
standa

Dala jste si „dvouletou“ – nejspíš máte na mysli, ale pouze ´druh´ rodičovského příspěvku v nejvyšší variantě (11.400 / měsíčně do 2 let věku dítěte).

Předpokládám, že jste stále v pracovním poměru, takže není nutné nic řešit a třetí rok budete mít normální rodičovskou dovolenou, na kterou máte NÁROK až do tří let věku dítěte.

Dokonce je možné kalkulovat i se 4.rokem, ale to už by muselo být se souhlasem zaměstnavatele, který by vám mohl(ale i nemusel) poskytnout neplacené volno. Na placení zdravotního a sociálního byste se pak museli dohodnout.

Doplňuji:
Ano, je to tak.

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/dobry-den-chtela-bych-navazat-md-na-rodicovsku-je-pravda-kdyz-navazuji-tak-musim-jit-s-druhym-ditetem-na-4-roky-a-proc