Co patří mezi ,,pozemské hodnoty"?

annas – myslel jsem, že pozemské hodnoty jsou prostě jednoduše dané. tedy jsou stejné pro všechny, a ne každý si tam může přidat co chce. podle mě tedy hlavně desatero, ne?

Nejlepší odpověď
annas

Zkuste přemýšlet a vyjít z významu slov. Napište si, co je pro vás v životě důležité, co má pro vás cenu, význam,. pak se zeptejte rodičů, kamaráda, dejte dohromady a budete mí úkol vypracovaný.

pozemský = to, co se vztahuje k životu člověka na zemi.
hodnota = to, co má nějakou cenu, nějaký význam pro člověka, co je pro něho důležité. Rovněž to může být hodnota – jako vlastnost – čeho si na druhém člověku ceníte.

Jak mohou být pro všechny lidi hodnoty stejné? Shodují se v tom, že jsou nějak pojmenované, mají určitý obsah, ale každý si vybere ty, které mu vyhovují. Třeba ateista nebude uznávat Desatero.

Jiné budou pro křesťana – dodržování Desatera, v němž jsou uvedené hodnoty ve významu morálních vlastností, identity člověka (uvědomění si své existence), právo na život (nezabiješ), víry v duchovno (Boha .- první tři) atd.
Tyto pozemské hodnoty jsou důležité pro posmrtný život na nebi.

Obecně hodnoty, třeba z pohledu psychologie, jsou rozdílné, souvisejí s motivací a našimi potřebami – jde o to, čeho si vážíme, co je pro nás nejdůležitější, co potřebujeme – úspěch, poznání, užitečnost pro ostatní, zážitky, zodpovědnost za své činy,, zdraví, práce, peníze, morálka, rodina, přátelé, volný čas aj. – každý má svůj žebříček hodnot.

Ale určitě i tyto hodnoty, které ovlivňují člověka kladně a přinášejí mu dobro, někdy je třeba i odpouštět, rovněž slouží jako „žebříček“ pro vstup do „nadpozemského“ života..

Uvědomila jsem si, že jste zvolil kategotii Náboženství.
„Proste, a bude vám dáno; hledejte a naleznete;,tlučte a bude vám otevrřeno.“ Slova z evangelia sv. Lukáše, která vyslovil Ježíš. Tato slova mají určitý význam, který také určuje pozemské hodnoty.

Další odpovědi
Emefej

Vše, čeho se můžeš dotknout.

zjentek

vše vyvážené..
Emefej: ještě bych tam přidal to, co je možný vnímat i jinejma smysly ..takhle to vypadá, že pro bezruký na zemi nejsou žádný hodnoty

da ny

Souhlasím s annas.
„Pozemské hodnoty“ vidí a má každý člověk/kultira jiné (s ohledem na náboženství a společnost ve které žije)..
Za jistých okolností by jako základ mohlo fungovat Desatero, ale má to „háček“.
Kolik „dobrých křesťanů“ se znalostí Desatera kradlo, zabilo, smilnilo, lhalo, intrikovalo…

Něco málo z psychologie:
Malému dítěti často dají rodiče „příkaz“: Nelez na strom! Nešlapej do louže! Nezlob! Nekřič! Neotravuj! atp. Kolik dětí poslechne? Většina jich šlápne do té louže :D
Neslyší/nevnímají (neznají) to NE.
Moudrá/poučená mamina ví, zná a říká: Obejdi louži! Buď hodný, klidný!

Mluv tiše!

Nezabiješ
Nesesmylníš
Nepokradeš
Nevydáš proti svému bližnímu…
Nebudeš dychtit..
Nebudeš toužit…
http://www.my­ty.info/view.php?cis­loclanku=2005030006
To vše lidé po staletí stejně dělají (jako ty děti).

Pro někoho lidský život, láska, přátelství nemá žádnou cenu. Boha nemá/nezná.
Hodnoty nebyly a nejsou dané ani stejné pro všechny (to bychom žili v nějakém bájném ráji bez třenic, šarvátek, nepřejícné závisti, bez válek aj. nebo v diktátu).