škubánek

Co patří mezi hlavní změny v postavení Židů v českých zemích od vlády Josefa II. do roku 1867?

Děkuju moc za odpověď 🙂

Odpovědi
Richie

Pokud se nepletu, tak za jeho vlády byl vydán Toleranční patent, který začal cestu ke svobodě vyznání. Víc o tomto patentu http://cs.wiki­pedia.org/wiki/To­leran%C4%8Dn%C­3%AD_patent

annas

Vložila jsem objevilo se Error … dnes už poněkolikáté

Odkaz

www.neztratit­viru.net/doc/­.../Zide_v_ces­kych_zemich_v_da­tech.doc‎.

Kliknete na první odkaz
Dějiny Židů v českých zemích v datech

1748 povolen návrat Židů do Prahy
1762 nové nařízení o zvláštním označení (muži – žlutý pásek na pravé paži, ženy –
žlutá stužka ve vlasech a zvláštní účes)
1781–2 toleranční patent Josefa II. pro Čechy a Moravu
1789 počet usazených rodin v Čechách podle familiantského zákona zvýšen na 8600
1797 Systemální židovský patent – shrnoval josefinské reformy a další opatření
(Židé nadále nesměli zaměstnávat křesťanskou čeleď a učedníky, nemohli se
stát měšťany, v Praze směli mimo ghetto provozovat pouze podomní obchod se starým zbožím a šatstvem apod.)
1848 revoluce: zrušena ghetta a familiantský zákon
1861 Židé mohou vlastnit půdu
1867 prosincová ústava: úplná rovnoprávnost pro Židy v Rakousku

annas

http://www.ede­jiny.cz/zmeny-postaveni-zidu-v-18stol/