Mofli

Co ovlivňuje dostup letadel?

Do jaké max. výšky mohou letadla vyletět? A proč nemohou vyletět až do kosmu? Souvisí to s vlastnostmi atmosféry a toho, že v kosmu není atmosféra? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Terryle

I kdyby ze sebe letadlo dostalo takovou rychlost, aby mohlo překonat gravitaci, neustálo by to asi konstrukčně – letadla jsou stavěný, aby držely pohromadě do určité rychlosti, závisející na typu. Tipla bych, že žádný současný letadlo nemůže vyvinout rychlost, co potřebuje raketa k opuštění atmosféry… konstruovat je na takhle extrémní podmínky by bylo šíleně drahý a zbytečný.
Taky bych řekla, že letecký motory jsou stavěný na určitou hustotu vzduchu – a pokud by letadlo vyletělo moc vysoko, přestaly by možná zabírat a bylo by po pohonu.
Nebo mě napadá, jak se chová křídlo v hodně řídké atmosféře, kde kolem něj proudí málo částic – neztratilo by letadlo vztlak? Nevím taky, jestli by nedělal bordel i příliš nízkej tlak okolí a jak by fungovaly přístroje – ať už závisející na měření tlaku, nebo třeba omezené dosahem pozemních přístrojů… takový radary a majáky taky nebudou mít nekonečnej dosah. Ale to už je vlastně spíš věc navigace.
Nebo mě ještě napadá – co přílišnej mráz? Věci, jako vyhřívání kabiny, izolace letadla, tuhnutí hydraulickejch kapalin a paliva, v extrémní zimě i křehnutí plastovejch izolací, kovů a podobně…
Ale je to jsou jen domněnky. Počkáme si na Mosoje, ten nám to objasní :)

Další odpovědi
mosoj

V podstatě máš pravdu.

Letadla pro to aby létala potřebují atmosféru a to dosti hustou. Obtokem vzduchu
kolem křídel vzniká vztlak, který způsobí vznos letadla. Není vzduch, nebo je řídký letadlo spadne. Taktéž letadlo pro chod motorů potřebuje kyslík ke spalování paliva. Není kyslík v atmosféře motory zhasnou. Toto všechno je limitující pro dostup letadla. Na principu vztlaku je založeno i řízení letadla. Letadlo by se nedalo ani řídit.

Raketa na rozdíl od letadla si jako palivo s sebou nese jak palivo tak okysličovadlo.
Takže motory pracují i be vzduchoprázdnu.
řízení rakety se provádí nakláněním trysek motorů, nebo dalšími pomocnými raketovými motory.
BTW: Rakety létají i v atmosféře ( třeba bojové vojenské)a také létají na tuhé palivo s okysličovadkem. To proto, že hoření takovéhoto paliva je rychlé, rychlá je i rychlost vytékajících spalin a od toho i rychlost rakety, kterou bojová raketa potřebuje.
Tomu tako odpovídá rozdílnost v konstrukci letadla a rakety.

Je zajímavé, že tady včera tato otázka nebyla, nebo jsem si ji nevšiml.

SinceX

Asi 45 000 ft. (stop), proč nemůžou do vesmíru? Nemají takovou rychlost, raketa dosahuje rychlosti 8km/s, letadlo by prostě nedokázalo absorbovat Zemskou přitažlivost..;)

anonym

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Kos­mick%C3%A1_rych­lost

V zásadě konstrukce – z toho vyplývající důsledky.