JájsemRaibek

Co nutí mladé, aby psali u některých slov velké písmeno, přestože se tam nepíše?

Všiml jsem si, že u některých vět (zejména statusů na fb) píší mladí ve slovech velká písmena, přestože se tam velké písmeno nepíše.
Třeba: Dnes pojedu s Miláčkem nakupovat Dárky. Už aby bylo Pondělí. Se Strejdou těsně před večeří.
Že by to mělo spojitost s výukou angličtiny?

Nejlepší odpověď
annas

Zajímavý článek " Pravopis v současné korespondenci mladých lidí (na materiálu tradičních dopisů, e-mailů a SMS) v odkazu
http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=7880

Jako to vidí Z. Hladká z ÚJCAV Praha

Úroveň současných textů je však po stránce pravopisné poměrně nízká, zejména pokud jsou jejich pisateli mladí lidé.

K důvodům jistě patří pokles knižní četby a zároveň stále výraznější působení internetové produkce, která se pravopisnými pravidly nenechává příliš „svazovat“.

Chybí-li praktické zkušenosti s větším množstvím ortograficky korektních textů, nemůže mít teoretická výchova ve školách dostačují vliv na vytváření
automatických návyků, které jsou k zvládnutí pravopisu potřebné. Jde o trend, s nímž se bude muset škola i veřejnost v nejbližší době tak či onak vyrovnat.

Pravopis velkých písmen

Většina chyb nevzniká z neznalosti, nýbrž má spíše polointencionální charakter. Odráží narůstající nevšímavost k tomuto pravopisnému jevu. Vyplývá to i z diskusí s učiteli .Trend nepsat velká písmena je u dnešní mládeže poměrně silný i ve školních textech.

Uživatelé elektronické komunikace upřednostňují rychlost. nerozlišování velkých a malých písmen apod., neboť tyto nedostatky nenarušují elementární srozumitelnost sdělení, na niž je kladen největší důraz "
atd.

Velká písmena na nesprávném místě je opačný trend

Pistatelé si neuvědomují funkci velkého písmena, jakou má váhu, v kterých případech se používá atd. . Možná chtějí upozornit na určité slovo, nepřemýšlejí u toho, neumí vyhmátnout podstatu a význam slov …

Je třeba, aby učitelé žáky přesvědčili o důležitosti pravopisu nejen u velkých písmen, ale vedli je k tomu, že je důležité psát správně. Tím se zvýší srozumitelnos­t textu.

Další odpovědi
quentos

Takové prasárny se nepíší ani v angličtině, takže buď neznalost, nebo snaha tato slova nevhodným způsobem „vypíchnout“.
(Pleteš si to s němčinou.)

arygnoc

neznalosť rodného jazyka.

😉

mimochodom:
angličtina nie je jediný jazyk, kde sa podstatné mená píšu s veľkým písmenom, porovnajte napr. s nemčinou (germánskymi jazykmi všeobecne).

AmazedWolf

Nevím co Máš na mysli.

ratava

Všimla jsem si, že čím více je život (nejen) mladých „veřejný“, tím více jsou propírány jejich chyby. Nebo snad všechny ty ručně psané deníčky, památníčky a pod. byly pravopisně správné, bezchybné a na jedničku?

Příspěvky na fb nejsou slohová cvičení, přijde-li jim, že tam velké písmeno patří, ať ho tam píší, je to jejich stránka, jejich úroveň. Znám mladíka, který ve školních cvičení nenadělá ani chybičku, zato fb se jimi jen hemží- schválně, z trucu, z pózy… A znám i opak- fb jak Shakespearovo dílo, diktáty za pět…

Muffz

Mozna hledate problem uplne na opacne strane. Hodne lidi pise statusy a jiny text z mobilu, kde je automaticke opravovani textu (T9), takze jim to samo pise velka pismena nebo blbosti, ktere ani napsat nechteli. No a pak si toho nevsimnou nebo se jim to proste nechce opravovat.

anonym

Nás mladé nenutí nic…

https://www.y­outube.com/wat­ch?v=fEAe1GGa­IHE

Děda Louda

Neznalost, nevzdělanost.

anonym

To netuším,ale s anglinou to společného nic nemá.
Možná je to zas nějakej hit.
Je to něco podobnýho jako když sem Zjentek vkládá otázku vždy s malým počátečním písmenkem.

Warty987

Dekorování,vzhled.