KoubaXXX

Poradíte, jak řešit svou situaci – co nejrychlejší výpověď z nájmu bytu?

Dobrý den, potřeboval bych poradit nebo spíš doporučit jak mám řešit svoji situaci. Od 1.10.2015 bydlím v Brně v bytě, ve kterém bydlí ještě další 2 spolubydlící, na jednoho z nich je tato smlouva napsána na dobu určitou do 30.9.2016, já jsem tam napsán pouze v kolonce „Spolu s podnájemcem bude byt užívat:“, v čemž vidím první problém abych nezpůsobil tomu kamarádovi nějaké potíže. Situace je taková, že moje přítelkyně si našla skvělý byt a nabídla mi abych s ní bydlel, což je i mé přání. Aktuálně ona platí 5500 kč za svůj, já 4500 kč za ten náš (úplně zbytečně protože už bydlím u ní), což je každý měsíc velká ztráta. Teď tedy řeším, jak co nejrychleji vypovědět smlouvu a přestat zbytečně platit. Nájem je složen z 9500 kč za užívání bytu a 930 kč jako „záloha na služby“. Dále si platíme energie a internet sami. To vše si samozřejmě dělíme mezi nás tři.

Další nájem bych měl platit už teď v úterý, a první nejnásilnější možnost o které reálně přemýšlím je, že prostě přestanu platit svůj nájem, za což mi může nájemce okamžitě vypovědět smlouvu, což je přesně to co potřebuji. Ještě je nutno podotknout, že jsme při podpisu smlouvy museli složit 19 000 kč (dva nájmy) jako peněžitou jistotu, každý za sebe jsme tedy dali 6333 korun. Je mi jasné, že těchto 6333 kč bych při takovém jednání ztratil, ale vzhledem k tomu, že již při druhé platbě nájmu se to mnohem více vyplatí, nevadí mi to. Zde se jenom bojím, aby na to nedoplatil právě můj kamarád na kterého je napsána smlouva, protože těch 19 000 kč složil právě on (i když našimi penězmi) a na něj je ta smlouva napsána. To samé platí o měsíčním nájmu, nemusel by ho platit on za mě? Doufám že ne, že by to byla starost nájemce bytu (který mimochodem není vůbec čestný člověk, proto mi není líto s ním takto jednat).

Jiné možnosti výpovědi už právě neznám, snad jedině kdybych se s nájemcem dohodnul na okamžité výpovědi z nájemní smlouvy, což je ale podle mě nereálné protože by na tom tratil. Kdybych měl jednat čestně a platil bych nájem až do konce smlouvy, utratil bych zase spoustu peněz já.

Obracím se proto na Vás. Jaký je váš názor, rada nebo doporučení pro mě? Mockrát děkuji za každou odpověď a pomoc.

Přikládám ještě část smlouvy jednající o skončení podnájmu, kdyby bylo potřeba, vyfotím i další části smlouvy.
http://s33.pos­timg.org/qvb25jkrj/­DSC_0296_min.jpg

Jakub

Původní neotázka
Co nejrychlejší výpověď z nájmu bytu

Odpovědi
JájsemRaibek

Trochu mi tam nesedí výše nájmu, počet osob a výše tvého nájmu. Platí se 9500 Kč + za služby. Ty sám platíš 4500 Kč což je nějaká polovina. Co ten třetí? Ten tam bydlí zadarmo?
Domnívám se, že tyjako spolubydlící výpověď nepodáváš a majitele poue zajímá celkový nájem 9500 Kč + služby. Pokud tam zůstanou jen ti dva, rzdělí si platbu každý na polovic a je vyřešeno.
Výpověď jako takovou by měl dát jen ten, se kterým je sepsána smlouva.

Drap

Dohoda je možná. Pokud pronajimatel nebude souhlasit, je nutné dodržet smlouvu. Nikdo nevymyslí žádný legální způsob jak z toho ven bez placení.
Na druhé straně je třeba se vžít do role majitele. Taky by jsi nechtěl přijít o své peníze pro nic za nic.

iceT

A najít za sebe náhradního spolehlivého spolubydlícího není možné? Ono by se asi v podstatě nic zásadního nezměnilo.