Jikra

Co nebo kdo je to pintlich?

Tak vážení včíl mudrujte.Kde a kdy se to vzalo,popřípadě z jakého je to jazyka.

Nejlepší odpověď
Alesh

pünktlich – přesný (z němčiny)

Další odpovědi
annas

Jen doplním, že pinktlich znamená nejen přesně, ale i do puntíku. Základem je tedy Punkt – bod, puntík, ohled, názor. Původ z latinského punctum – tečka, bod.
Pintktlich – strefit se tedy přesně do určitého bodu, místa, uhodit hřebík na hlavičku.

SNČ

tom004

Význam slova je třeba,přesně,per­fektně,puntič­kářsky,asi z němčiny.To je tak vše,ale kde se vzalo,vzdávám. 🙂

Marek Irein

@tom004. Jsem si skoro jistý, že slovo vzniklo v Brně, kde před válkou žila skoro 50% německá menšina většinou ekonomicky úspěšných lidi. Zde žijící Češi většinou z dělnických poměrů přejimali německá slova a mluvili s nimi mezi sebou. Viz pintlich nebo např. Šalina- die elektrische line. Takových slov je stále mezi lidmi zejména kolem 60–70 let hodně, protože tak mluvili běžne jejich rodiče.