Drap

Co, nebo kdo je Pudl ?

Samozřejmě, znám toto slovo, používané i v různých významech. Kde se to ale vzalo ?

Nejlepší odpověď
Conchus

Nejde jen o psí rasu:
Pudlovna (přes něm. puddeln z angl. puddle pův. míchat maltu, mícháním tekuté litiny odnímat uhlík)[1] je označení pro místo, kde se provádí pudlování železa, [2] tj. historický výrobní postup zkujňování surového železa v pudlovacích pecích plamenného typu.[3]

V Čechách byl Fürstenberky v Roztokách vybudován železářský komplex se šesti pudlovacími pecemi, válcovnou plechu a drátu, který pracoval až do roku 1903.

Další odpovědi
quentos

Vzniklo zkrácením slova Pudelhund, což ve staré němčině prý znamenalo „vodní pes“ (srv. dolnoněmecké Pudel – kaluž, pudeln – cákat ) – pudlové se totiž používali k lovu vodního ptactva.
Ze stejného základu je v dnešní angličtině slovo „puddle“ – kaluž.

Zdroj: http://www.ety­monline.com/in­dex.php?term=po­odle

hanulka11

Ještě před tím, než řeknu, jak tohle trochu podivně znějící spojení vzniklo, povím pár slov o výrazu pudl.
Michal Novotný

Ano, jde o psa. Slovník spisovného jazyka českého říká, že pudl je plemeno menších domácích psů s dlouhou kadeřavou srstí a svislými boltci a expresívně menší pes vůbec. Slovo pudl je původem německé, vzniklo ze slovesa pudeln, šplouchat, plácat se ve vodě. Náklonnost tohoto psího plemene k vodě vyjadřuje i jeho francouzské pojmenování, které zní caniche, což je od can, kachna. Pokud jde o pudlování, tedy zkujňování litiny, se psy ani s vodou to nemá nic společného, anglické sloveso puddle znamená míchat, původně maltu.

Pudl je tedy slovo původem německé a slovní spojení jádro pudla ve významu základ, podstata, smysl věci je také vlastně německé.

dál čti v odkazu
http://www.roz­hlas.cz/stred­nicechy/slova/_zpra­va/jadro-pudla--160464

anonym

.. :) nedavno se tu nekdo ptal na nase pejsky .., tak jsem napsala, ze v budoucnu si preji 2 pudliky , a ze uz znam i jmena … jeden bude : axlik a druhej : draxlik .. a budu je pekne drezurovat ! dam je do psi skolicky a povolim i elektr. soky .. :)

  • iv-