Avatar uživatele
anonym

Co nebo kdo je hašašíra?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? iceT, Lorrien před 4310 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Sůwa

Odpoveď byla označena jako užitečná

Cituji ze Slovníku nespisovné češtiny:
Hašašíra – hanl. – posměšné označení muže, nadávka.
Ve Slovníku valašského nářečí – nespolehlivý člověk

2 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?vagra, anonym Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
annas

Sůwa uvedla správně základní význam. Zmíním i i další: nevhodně ustrojený člověk. Uvádí se do souvislosti s možnou příbuzností Hasenschreck = nevkusně oblečený člověk. Plvodní význam strašák v poli (zajíc + strach).

V diskuzi jste si sám význam našel ..
Doplňuji:
Oprava: původní význam

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
anonym

ad Sůwa, hezký, až na to, že slovník uvádí jen, že je to posměšný výraz (coč cítí většina, že to asi nebude nějaká lichotka), ale už neuvádí použití v hovoru. U nás se tím mívá na mysli něco jako šašek, kašpar, šášula, hastroš, poťouchlec s absurdními projevy apod.
Jeden z dalších odkazů, i s nejčastějším významem.
P.S. ad česílko v diskuzi, zřejmě Google nabízí obdobné odkazy, byť různými cestami.
Doplňuji:
ad annas, a v jakých významech se to používá na Hané?
Já se aspoň snažil uvést poznatky z jiho- a středočeské oblasti.
Ze suchopárných slovníků nám asi Google už nic víc nevyčte.

Zdroj: http://langwe­il.info/index2­.php?option=com_con­tent&task=ema­ilform&id=180

Upravil/a: anonym

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Sůwa

Ad Axl – nějak moc dobře znáš různá synomyma k hašašírovi. Odkudpak ? Ještě mám dotaz – co znamená slovo „coč“ ?

před 4310 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Sůwa našel jsem tohle ↓↓↓
http://www.lan­gweil.info/in­dex.php/2005012­6180/Hasasira-a-mrtafa.html

před 4310 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Náhodou jsem na tuto otázku narazila. Dívala jsem se znova do odkazu. Je v něm to, co jsem uvedla ve své odpovědi – původ i význam.

před 3862 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Když češtinářka uvede „plvodní význam“, může to v neznalých vyvolat značnou nejistotu o novotvarech v ČJ.

před 4310 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Sůwa

Axl, tys nikdy neudělal překlep? To já zas mám sbÍrku tvých PRAVOPISNÝCH CHYB, kdybych je zveřejnila přešlo by tě to věčný rejpání do annas.
česílko dík, tohle jsem ještě nikdy neviděla.

před 4310 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Ale to víš, že jo, překlepy se snadno vloudí, pravopisné mi klíďo pošli, rád bych viděl, co si tady vymýšlíš.
Jen zapomínáš na 2 rozdíly, já mám chybovost, podobně jako ostatní cca 5–8% a nejsem profesorka ČJ, která ty ostatní opravuje, ač má sama cca 73% chybovost (počet příspěvků versus počet chyb).
Na jedné straně spíše výjimka, dojde-li k chybě a na druhé naopak – výjimka, pokud je něco překopírované, (kde už korekturu provedl někdo cizí).
P.S. Zaměňuješ obranu a poukazování na deklarovaný jazykový purismus za rejpání.
Koukám, že se ti po ocku rozšiřuje rejstřík těch, jimž jdeš „po krku“.
Ještě kdybys tak dokázala být stejně kritická i u ostatních – živné půdy bys tu měla habaděj.

před 4310 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Sůwa

Jako obvykle se mýlíš. >ocko< se srovnala, přestala napomínat ostatní a je to normální uživatelka jako ostatní, což se o tobě nedá a nedalo napsat nikdy. Já reaguji zejména na tvé osobní napadání ostatních, k němuž využíváš i informace získané jinou cestou a ještě značně nepravdivě překroucené Protože jsem mezi těmi napadenými, řídím se heslem „jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá“. Podobných hesel bych našla i víc…

před 4310 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
briketka10

kdepák " ocko " se ještě nsrovnala :)

před 3860 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek