Co nebo kdo je hašašíra?

Nejlepší odpověď
Sůwa

Cituji ze Slovníku nespisovné češtiny:
Hašašíra – hanl. – posměšné označení muže, nadávka.
Ve Slovníku valašského nářečí – nespolehlivý člověk

Další odpovědi
annas

Sůwa uvedla správně základní význam. Zmíním i i další: nevhodně ustrojený člověk. Uvádí se do souvislosti s možnou příbuzností Hasenschreck = nevkusně oblečený člověk. Plvodní význam strašák v poli (zajíc + strach).

V diskuzi jste si sám význam našel ..
Doplňuji:
Oprava: původní význam

anonym

ad Sůwa, hezký, až na to, že slovník uvádí jen, že je to posměšný výraz (coč cítí většina, že to asi nebude nějaká lichotka), ale už neuvádí použití v hovoru. U nás se tím mívá na mysli něco jako šašek, kašpar, šášula, hastroš, poťouchlec s absurdními projevy apod.
Jeden z dalších odkazů, i s nejčastějším významem.
P.S. ad česílko v diskuzi, zřejmě Google nabízí obdobné odkazy, byť různými cestami.
Doplňuji:
ad annas, a v jakých významech se to používá na Hané?
Já se aspoň snažil uvést poznatky z jiho- a středočeské oblasti.
Ze suchopárných slovníků nám asi Google už nic víc nevyčte.

Zdroj: http://langwe­il.info/index2­.php?option=com_con­tent&task=ema­ilform&id=180

Sůwa

Ad Axl – nějak moc dobře znáš různá synomyma k hašašírovi. Odkudpak ? Ještě mám dotaz – co znamená slovo „coč“ ?

anonym

Sůwa našel jsem tohle ↓↓↓
http://www.lan­gweil.info/in­dex.php/2005012­6180/Hasasira-a-mrtafa.html

annas

Náhodou jsem na tuto otázku narazila. Dívala jsem se znova do odkazu. Je v něm to, co jsem uvedla ve své odpovědi – původ i význam.

anonym

Když češtinářka uvede „plvodní význam“, může to v neznalých vyvolat značnou nejistotu o novotvarech v ČJ.

Sůwa

Axl, tys nikdy neudělal překlep? To já zas mám sbÍrku tvých PRAVOPISNÝCH CHYB, kdybych je zveřejnila přešlo by tě to věčný rejpání do annas.
česílko dík, tohle jsem ještě nikdy neviděla.

anonym

Ale to víš, že jo, překlepy se snadno vloudí, pravopisné mi klíďo pošli, rád bych viděl, co si tady vymýšlíš.
Jen zapomínáš na 2 rozdíly, já mám chybovost, podobně jako ostatní cca 5–8% a nejsem profesorka ČJ, která ty ostatní opravuje, ač má sama cca 73% chybovost (počet příspěvků versus počet chyb).
Na jedné straně spíše výjimka, dojde-li k chybě a na druhé naopak – výjimka, pokud je něco překopírované, (kde už korekturu provedl někdo cizí).
P.S. Zaměňuješ obranu a poukazování na deklarovaný jazykový purismus za rejpání.
Koukám, že se ti po ocku rozšiřuje rejstřík těch, jimž jdeš „po krku“.
Ještě kdybys tak dokázala být stejně kritická i u ostatních – živné půdy bys tu měla habaděj.

Sůwa

Jako obvykle se mýlíš. >ocko< se srovnala, přestala napomínat ostatní a je to normální uživatelka jako ostatní, což se o tobě nedá a nedalo napsat nikdy. Já reaguji zejména na tvé osobní napadání ostatních, k němuž využíváš i informace získané jinou cestou a ještě značně nepravdivě překroucené Protože jsem mezi těmi napadenými, řídím se heslem „jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá“. Podobných hesel bych našla i víc…

briketka10

kdepák " ocko " se ještě nsrovnala :)