HOMER

Co nám odpouštějí naši politici,aneb amnestie 2010 ?

Pořáád dokola,vztahuje se na mne amnestie?Můj přítel je ve vězení dostane milost?Jel jsem pod vlivem alkoholu ale jiní zavinili nehodu budu mít amnestii?atd…Můj dotaz tedy zní: Na co všechno se přesně vztahuje tahle amnestie?
Doplňuji:
ahoj drtic,děkuju ti,ale asi jsi nepochopil účel mé otázky.Nejde o to že bych měl problém,jen jsem chtěl,aby tu byla přesná odpověd na toto téma.Všiml jsem si totiž,kolik lidí se na to ptá.Je to snad nejvíc ze všech otázek,a tak jsem si přál,aby tu byla univerzální odpověd.Protože jde nejspíš o velmi nejasnou úpravu zákona,či co to vlastně ve skutečnosti je,nevím jestli tento můj nápad bude mít svůj účinek.Každopádně dekuju a jesti budeš znát,odkud přesně amnestie začína a kde končí,tak to tady napiš i pro ostatní.ahoj

Nejlepší odpověď
standa

Na váš dotaz nelze PŘESNĚ odpovědět, protože to by se muselo udělat důsledné porovnání dřívějšího trestního zákoníku a nového trestního zákoníku.

A pokud je mi známo, nikdo si zatím tuto práci nedal.

Z veřejných zdrojů je možné vysledovat kterých trestných činů se ´amnestie´ týká 100% (trestné činy byly zrušeny a nevykonané tresty také) a kterých jen zčásti (neboť tresty se jen sníží).

Velice problematická je situace u souběhu více trestných činů, kdy jeden už trestným nebude a ten druhý zůstává trestným činem i nadále. Zde se musí souhrnný trest přiměřeně upravit. Atd. Atd.

DOPLNĚNA:

Žádná ´univerzální´ odpověď na tuto celkem logickou otázku opravdu neexistuje. To máte jako kdybyste se zeptali v čem je ten novej Zákoník práce jinej proti předcházející verzi. Ano dá se odpověď, ale pouze výčtem všech paragrafů, které se od sebe ve starém a v novém zákoně liší.

Pokud by v nějakém zákoně byl novelizován pouze jediný paragraf, tak je to všem jasné (např. pokud jednou bude schválena vyšší rychlost na dálnicích, tak to bude jednoduché znění: na vybraných úsecích dálnic, které jsou vyjmenované v příloze této novely, je nejvyšší dovolená rychlost 160 km/hod.)

Ale v případě této novely trestního zákoníku byly ´přepsány´ všechny paragrafy, nezůstal kámen na kameni, do některého paragrafu přidai slovíčko, které úplně mění obsah, někde se původní věta v novém zákoně ´ztratila´ atd. atd. Je nemyslitelné nějak jednoduše popsat co se změnilo…

Ale třeba se to nějakému šikovnému novináři povede 🙂

Další odpovědi
hem

Nový trestní zákoník „osvobozuje“ pouze některé přečiny, mezi něž patří:

  • některé případy řízení bez řidičského oprávnění
  • domácí výroba lihovin nebo pytláctví se škodou méně než 5000 korun
  • lidé souzení jako recidivisté za krádeže nepřesahující výši 5000 korun.

Zdroj: www.trestni-rizeni.com/do­kumenty/novy-trestni-zakonik-–-ruseni-a-kraceni-trestu

drtic

dneska sem to zjištoval mám stejný problem odpověd budu znát snad v pátek pošli mi email adresu drtic34@email.cz ozvu se ti

COVERENDER

Souhlasím, tohle je otazka na správném miste, ale myslim ze kdyby se lidé chovali jako lidé tak 99% otázek na toto tema zde nemusi byt (pres to ze si nemyslím ze by tu zavazely!) Proc jezdi tolik lidi opilých, proc tolik lidi páchá trestné činy? Myslim ze tohle je spis otazka do pranice nez nejaké-RIDIL JSEM OPILY,KDY MI VRÁTÍ ŘIDIČSKÝ PRŮKAZ… Nemyslíte? V tomhle bych nikomu nic nenepouštěl…