zzzzz

Co nalít na chatě do radiátoru?

Koupili jsme chatu. Jedná se o zděnou chatu, po celé chatě jsou rozvedené radiátory. Kotel je ve sklepě. Sklep není zapuštěn do země. Objem radiátorů a trubek je cca 400 litrů. Radiátory a trubky jsou staré, momentálně vypuštěné. Chata nebude obývaná celoročně, jen sem tam na víkend. Mám strach tam dát čistou vodu, že to v zimě zmrzne a popraská. Vzhledem k objemu je pro mě finančně neúnosné tam nalít třeba Fridex, to bych se nedoplatila. Slyšela jsem, že tam někdo lije starý olej z elektro centrál, ale ten nemám kde sehnat. Napadlo mě, zda bych tam mohla nalít slanou vodu??? Nevyžere ta sůl to topení a trubky??? Pokud to tam můžu nalít, v jakém poměru to mám naředit? Co lijete na chatách vy?
Všem předem děkuji za odpovědi a rady.

Nejlepší odpověď
Drap

Pokud neni nemrznoucí směs, nezbývá než radiátoy vždy napustit a při odjezdu zase vypustit. Příliš jim to sice svědčit nebude, ale nedá se nic dělat. Slaná voda by urychlila korozi radiátorů.

Další odpovědi
Sůwa

Asi bych pro zimní období řešila vytápění jiným způsobem, třeba přímotopy, nebo kamny na pevná paliva. Ostatní už napsal >Drap< 🙂

ladaadal

Jak píše Drap, sůl to zevnitř sežere jako kyselina. Na druhou stranu – vypouštění a napouštění je nejhorší metoda, kterou lze zvolit. V uzavřeném systému je minimální koroze, ale jakmile se to vypustí a jde k tomu vzduch, je to první krok k likvidaci, zvlášť, když se to opakuje častěji než jednou ročně.

Dochy

Sůl žere železo a nedává vodě moc velkou nemrznoucí schopnost. Vždyť mořská voda tuhne asi při –2 až –4C.

honza19hk

nechávat vypuštěné trubky a radiátory se nedoporučuje. Pokud v nich není voda trubky vám rychle prohnijou. Pak jsou na vyhození jelikož zevnitř zrezaví a po napuštění se buď tlakem roztrhnou neno tečou. Takže je dobré tam dát fridek,stačí ho namíchat v určitém poměru s vodou.Pak to taky nezamrzne,ale nechávat vypuštěný trubky je to nejhorší co lze udělat.Já bych radši koupil fridex než pak platit výměnu všech trubek a radiátorů.