Misa503

Co na povrch dřevěného stolu trvale venku ?

Dobrý den. Měl bych dotaz, zda nemá náhodou někdo nějaký nápad co bych mohl dát na dřevěný stůl 140cmx160cm ? Stůl je vyroben ze silných prken-fošen-asi 6cm silných a mezi prkny je podélně vždy asi 2mm mezera.

Myslel jsem něco jako ubrus, něco hladkého aby se povrch dal dobře utírat. Stůl je trvale připevněn k zemi – celoročně venku na zahradě a jde mi hlavně o to, aby ten povrch vydržel sníh, led, mráz. Myslel jsem perlinkovou fólii ( 230g/m čtverečný ) která je z polyetlenu – snad proti UV záření . Nyní je na stole nouzově nějaká pogumovaná plachta, ale ta se během roku smršťuja a zase natahuje, tak je povrch jakoby zmačkaný, rozhodně nerovný, špatně se dá stůl otírat. Tato plachta je přidělaná po obvodě ze spodu velkými připíňáky. Plachtu plánuji vyhodit a místo ní právě nevím co by bylo asi tak nejlepší. Prodávají sice metráže silnějších ubrusů, ale nevím zda by tento ubrus snesl zimní podmínky. Před tou plachtou jsem tam již měl i zesílené linoleum, ale ani to nevydrželo zase venkovní podmínky. Na velkém slunci se zkroutilo a v zimě se smrsklo asi o 5cm na délku, pak se od slunce vyžraly fleky na linoleum a lino na několika místech začalo černat a puchřet. Děkuji.

Nejlepší odpověď
mosoj

Zapomeň na PE a PVC které není speciálně určeno pro venkovní prostředí.
Takový materiál na sluníčku vlivem UV záření zkřehne a popraská.
Všeobecně umělé hmoty mají velkou tepelnou roztažnost.

Jediný materiál, který tam vydrží, je materiál z kterého se šijí autoplachty nebo bazénové přikrývky. Jinak nezbývá než každý rok měnit.

Pak se nabízí ale otázka, proč kazit vzhled dřevěného stolu. Já osobně stůl přebrousím a natřu venkovním lazurovacím lakem. Pár let to vydrží a pak to zopakuji.

Další odpovědi
anonym

Jestli je to hezké dřevo, ničím bych to nepřikrývala, spíš nalakovala lodním lakem, ten vydrží všechno, ty mezery nevadí, nějak bych to tam nacákala taky, nemám ráda tyhle věci na zakrytí, je to neestetické
http://www.la­zurol.cz/kata­log/5j4-lazurol-lodni-lak/cb

anonym

Co zkusit třeba barevně sladěnou dlažbu?Nebo kamenné koberce?
http://www.pi­edra.cz/kamen­ny-koberec

isteron

Ja som zvykol zakrývať stoly a lavičky starším gumolitom , PVC podlahovou krytinou. Aj cez leto, celoročne. Pribiť klincami so širokými hlavičkami, papierákmi. A ešte zakryť pvc fólipu alebo gumovým obrusom, aké sa používajú do kredencov a skriniek. Ale je pravda, že to vydrží nanajvýš 2 roky, nakoľko pvc na slnku tvrdne a láme sa. Ale dá sa to aj zakryť hrubou fóliou, zeleninárskou.