led

Čo myslíte, skončí už tento rok 2.svetová vojna? Nie, nie je to vtip…

Podarí sa japonskému premierovi Šinzó Abe a ruskému prezidentovi Vladimírovi Putinovi podpísať tento rok mierovú zmluvu medzi Ruskom (ako následníkom ZSSR) a Japonským cisárstvom, ktorou by sa ukončil vojnový stav zo 40-tych rokov minulého storočia medzi týmito krajinami? Dodnes de iure (po právnej stránke), aj keď už nie „de facto“ (v skutočnosti), sú vo vojnovom stave. Na spoločnom jednaní by sa mohlo vyriešiť aj otázka Kurilských ostrovov.

podľa zdroja: Кремль: пока согласован только один визит Абэ в Россию https://www.ga­zeta.ru/busines­s/news/2017/02/06­/n_9656771.shtml

Dodatok: pokračovanie v diskusii – všimnite si dátumy

Nejlepší odpověď
Lamalam

Nevěřím tomu, že Rusko vrátí Kurily Japonsku. Vždyť právě ruská neochota vrátit anektované Kurilské ostrovy byla příčinou toho, že CCCP na poslední chvíli nepodepsal Sanfranciskou mírovou smlouvu v roce 1951.

Další odpovědi
Kepler

To není jediný případ. Třeba korejská válka, dodnes tam platí jenom příměří. Nebo spousta nevyřešených územních sporů – čínské nároky vč. Tchajwanu, Tibetu a dalších. Ruská anexe Krymu a nároky na další ukrajinská území. Kde není dobrá vůle k řešení, mír nikdy nebude.

kelley

Mimochodem, mezi ČSR a Japonskem trval válečný stav až do roku 1957…

Zdroj: https://www.za­konyprolidi.cz/cs/1958-26

Kepler

kelley: válečný stav mezi Japonskem a ČSR nikdy nebyl. Šlo jen o úpravu diplomatických sty­ků.

led

Kepler, omyl… citát z Protokolu (odkaz v opovedi kelley):
„PROTOKOL
o obnovení normálních styků mezi Československou republiku a Japonskem
Československá republika a Japonsko,
přejíce si ukončiti válečný stav, který bohužel mezi oběma zeměmi až posud trvá, a znovu navázati mezi sebou mírové a přátelské styky v souladu se zásadami Charty Spojených národů,
se dohodly takto:“
všimnite si slová: „ukončiti válečný stav, který bohužel mezi oběma zeměmi až posud trvá“
dokumenty treba čítať pozorne…

Klaproth

Kdy Československo vyhlásilo Japonsku válku? Nikde to nemohu najít.

led

Vyhláška č. 27/1946 Sb.
„Veškeré obchodní smlouvy, dohody, úmluvy a ujednání, včetně dodatkových a doplňkových úmluv a protokolů, sjednané mezi republikou Československou na straně jedné a mezi Německem, Italií, Maďarskem, Finskem, Bulharskem, Rumunskem nebo Japonskem na straně druhé, se považují za zrušené vypuknutím války a pozbyly tudíž na území Československé republiky platnosti dnem, kdy nastal válečný stav mezi smluvními stranami.“

Všimnite si zoznam štátov, s ktorými bolo ČSR vo vojnovom stave:
Německo
Italie
Maďarsko
Finsko
Bulharsko
Rumunsko
Japonsko

Klaproth

Kdy Československo vyhlásilo Japonsku válku?

led

Vyhlásenie vojny by sa malo nachádzať v archíve (zákonov) Parlamentu ČSR (alebo vlády ČSR)z čias rokov 1938–1945

led

Společná česko-slovenská digitální parlamentní knihovna
Dokumenty českého a slovenského parlamentu
https://www.psp­.cz/eknih/index­.htm
tu sa môžte vyhľadať dôveryhodné potrebné informácie, pokiaľ sú dostupné

led

zaujímavé sú dátumy:

v mojom odkaze na stránke https://www.ga­zeta.ru/busines­s/news/2017/02/06­/n_9656771.shtml je uvedený dátum:
Кремль: пока согласован только один визит Абэ в Россию
06.02.2017 | 23:27 (pozerala som to 7..2.2017 14:05 SEČ)

a denník.cz otázku Kuril vyriešil už 6.5.2016
http://www.de­nik.cz/ze_sve­ta/japonsko-a-rusko-vyresily-letity-spor-o-kurily-20160506.html

Japonsko poprelo návrh na spoločnú správu sporných ostrovov s Ruskom
17 okt 2016, 7:26
http://noizz.sk/
USA TODAY: Rusi vymenia dva menšie Kurilské ostrovy za japonské …
28. 10. 2016 – V prípade dohody o ostrovoch, bude Japonsko investovať miliardy … dvoch menších ostrovov výmenou za mierovú dohodu a s Ruskom neskôr …
www.konzervativ­nyvyber.sk/

Nepriateľstvo medzi Japonskom a Ruskom stále trvá: Kto vyhrá boj o sporné ostrovy?
http://www.top­ky.sk/

Ale kedy bola podpísaná, ak bola podpísaná, mierová zmluva medzi Ruskom a Japonskom akosi nikto nezverejnil…

led

Lamalam, v odkaze v článku sa píše:
""Ak sa nezmení stav sporných ostrovov a ostanú aj naďalej Rusku, je možný ich spoločný hospodársky rozvoj.
Odborníci boli požiadaní, aby pripravili návrh spoločného hospodárskeho rozvoja sporných ostrovov. Dohody o spolupráci sú možné v oblasti rybolovu, akvakultúry, cestovného ruchu, medicíne, ekológii a ďalších oblastí…"

Predstavitelia oboch štátov pochopili, že v mieri pri spolupráci získajú v tejto oblasti viac.

led

Korejská vojna nie je súčasťou 2.svetovej vojny a je vlastne dôsledkom Studenej vojny a jej premeny na krvavú vďaka „bratskej pomoci“ vojsk USA pod hlavičkou OSN.
Tchajwan, Tibet ciele kam sa chcela dostať ideologia a moc Mao Ce Tunga a jeho nasledovníkov.
Spor medzi Ruskom a Ukrajinou je umelo živený nie spornými stranami, ale inou skrytou veličinou… na mieste je tu otázka „kto na tom získa?“.

Kepler

Korea, jistě, to byl jen příklad. No ostatní záležitosti: získá na tom vždy jedině agresor, pokud si to dokáže vojensky obhájit. Pak se 100× řečená lež stane pravdou. Je to blbé, ale je to tak, historicky nesčetněkrát potvrzeno.