Avatar uživatele
annas

Co myslíte, patří k magické Praze výrazy absurdistán, kafkárna a prezidentistán? Jak pojmům rozumíte?

Takto město charakterizuje Angel Ripellini, autor knihy Praha magická. Zřejmě jinak město vidí obyvatelé Prahy, jinak návštěvníci.

Jaký přívlastek byste k „matičce“ přidali?

Doplňuji:
Angelo Maria Ripellino byl italský slavista, básník, překladatel z češtiny a ruštiny a spisovatel. Miloval Prahu, její historii a jazykovědci jeho některé kritické připomínky převedli do současného jazyka.

Kniha se neustále vydává, upravuje se, ale pořád patří k nejlepším dílům o Praze. K minulosti Prahy patří samozřejmě Kafka, jeho pocit marnosti, občas se objeví i nějaký zmatek, úřední šiml… Prezident stojí v čele, i když nemá neomezenou moc.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: annas

Zajímavá 19Pro koho je otázka zajímavá? ten který je, anonym, mojitek, mosoj, vagra, anonym, iceT, Andělé, johana 56, Jikra, Drap, fcoop, Sůwa, redy, Damiana, anonym, knedlik123, gagaga, carpediem před 3767 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
anonym

Jen jeden:Nejkrásnější město Evropy.Není hezčího hlavního města.Pro mě.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Sůwa

Praha je nejen magická, ale i krásná, přívětivá, pro mne je to domov. O Pražáky se moc neotírejte, těch skutečných, kteří se tu narodili a žili tu i jejich předkové je poskrovnu, většinou je to „náplava“. Co je to zač, ten Ripellini, že si takhle dovoluje?
My Prahu nedáme… 🙂

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
www

Pro někoho může být Praha stále magická, pro jiného cokoliv z uvedeného, ba i více 😉
Abych byl korektní k těmto všem, nešel bych do extrémů a volil Praha, historicky zajímavé a současně hlavní město ČR, které má stále co nabídnout jejím návštěvníkům.
Jedním slovem? Zajímavá.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?beer Nahlásit

Avatar uživatele
fcoop

Praha je svým způsobem vyjimečná. Hlavně proto,že je na místě,na jakém je.
Říká se tomu „geografická poloha“.
Proto má takovou minulost,jakou má a všechno to,co z toho vyplývá.

Všechny ty přívlastky...­...........no – jsou i jiné.....záleží na tom,kdo se dívá,odkud se dívá a co je schopný a ochotný vidět.

Ale jak je patrné – ať je Praha jaká chce – lhostejná nikomu není.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Jikra

Já osobně si myslím že k Praze patří nejen tyto výrazy ale že by se našlo ještě spousta jiných ať lichotivých tak nelichotivých. Ptáte se jak pojmům rozumím? No, to by bylo na hodně dlouhé psaní. I když u mě jde o víc než o rozumové tak spíš o pocitové záležitosti. Ač pouze jen rozený v Praze tak na „matičku“ nedám dopustit a samozřejmě bych ji přiřadil k nejkrásnějším městům světa.
A přívlastek? No přeci jak říkají naší západní sousedé: Golden Stadt Prag.
„Zlatá Praha“- no to je přece nádhera.
(To, co si myslíte o pražácích je podružné.)
P.S. Pro hnidopichy: jestli ta němčina není korektní, tak mi laskavě promiňte.
To samý platí o pražácích, jestli se jich dotklo že je píšu s malým p.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mojitek

Rozhodně Praha není o nic horší než ostatní města v ČR co se týče lidí a potažmo tím i určitých absurdit. Ale Praha je rozhodně nejhezčí město Evropy..a nejde jen o Staré Město atd.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
iceT

Aburdistán-totéž co Kocourkov;ostatní pojmy neznám,ale zřejmě nebudou nijak lichotivé.
Jaký přívlastek bych přidala? Nevím,v Praze jsem nebyla,ale určitě by se mi v historické části líbilo.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Praha – stát ve státě!

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Já bych řekl, že z Prahy přichází veškeré zlo pro naši republiku.Kdo se zastal Gottwalda na Staroměstském náměstí?PRAŽÁCI.Kdo tleskal Havlovi na Václaváku?PRAŽÁCI.
Lidem z vesnic ani jeden jejich podporovaný systém nepřinesl nic dobrého.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
honza19hk

Já jí říkám Tunel Praha. Protože Praha není jen podtunelovaná Praha je i vytunelovaná.
Hlavně na těchto souřadnicích:50°5'20­.948"N, 14°24'14.205"E 50°5'24.510"N, 14°24'3.204"E

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
annas

Omylem jsem klikla. I když bydlím na Moravě, občas Prahu navštívím. Musím říct, že mě město dojímá, památky, ruch, ale najdou se místa, kde je relativní klid …

Labyrint, spleť uliček, nostalgie ..... Slušné i špatné lidi najdeme všude …

před 3767 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mojitek

Lahny : Praha má 1 milion obyvatel,kdežto zbytek republiky 9 milionů myslím…

před 3767 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Právě proto, 1milion poroučí 9ti milionům.Jak je možné, že lidi na vesnicích NECHTĚLI Gottwalda, zrovna tak NECHTĚLI HAVL.Kdopak ho tam asi prosadil?Myslíte, že ho volili lidi z vesnic?Kdo první volal HAVEL NA HRAD?Bylo to 9 milonů lidí nebo 1 milion?

před 3767 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mojitek

Lahny,9 milionu lidí by přehlasovalo 1 milion lidí ,přece To co píšeš nemá logiku.Mimoto Havla,revoluci nepodporovali jen pražáci,co nám to tu chceš namluvit? V ty době jsem byl v Brně a v okolí Brna na vojně,takže vím co vím.. Pražáci,většinou studenti to celý začli(a ani ti nebyli zdaleka jen pražáci,přece). Pražák nerovná se ODSák…ani zdaleka ne.

před 3766 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
ten který je

Barbakane zapomínáš na separatistický Žižkov 😉

před 3767 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Nezapomínám, protože nevím o co jde!

před 3767 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek