flodur

Co myslíte,nebo víte?

Kdyby jste cizímu člověku darovali dejme tomu milión korun a potom se sami ocitli ve finanční tísni je onen obdarovaný povinen vám finančně pomoci?

Nejlepší odpověď
annas

Domnívám se, že není povinen, i když je to nepchopitelné. Pomohl jste mu v nouzi, ale on není morálně na výši, aby si to uvědomil a když třeba peníze nemá, nějakým způsobem se s vámi dohodnout.

Z vlastní zkušenosti vím, že mně nepomohl ani dlužní úpis. Půjčila jsem peníze před 7 lety, mám podepsaný dlužní opis, ale peníze stále nemohu dostat zpět. Nechci to dávat soudu, ale už nevím jak postupovat. Ani se dotyčná neomluví.

Nevděk světem vládne.

Další odpovědi
aramah

Když někomu pomůžu tak proto že chci,nebo můžu,rozhodně nečekám že mi musí bejt zavázán.Na druhou stranu to chodí tak ,že já tobě a ty mě.Ale v životě to chodí jinak.

standa

Pokud se dárce dostane do finanční tísně bez prokazatelného zavinění obdarovaného, tak obdarovaný vůči dárci nemá žádné právní povinnosti. O morálce nemluvím.

Ale pokud se obdarovaný vůči dárci dopustí chování, které pak lze (nestranně) posoudit jako chování hraničící s dobrými mravy, pak by šikovný právník mohl s úspěchem podat žalobu s uplatněním ustanovení § 630 občanského zákoníku.

§ 630
Dárce se může domáhat vrácení daru, jestliže se obdarovaný chová k němu nebo členům jeho rodiny tak, že tím hrubě porušuje dobré mravy.

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/obcanzak/cas­t8h3.aspx