Co myslíte,mohl být Julius Fučík?

konfident gestapa?
Jak si mohl tak důležitý,a tím pádem pozorně hlídaný vězeň, napsat svoji „Reportáž“?

Nejlepší odpověď
annas

Je pravda, že na osobu Julia Fučíka se objevily různé názory. Pro někoho čítankový hrdina, pro jiné zrádce a kolaborant. Pravda někde uprostřed.

V r. 1990 se v Praze sešla mezinárodní konference, která si dala za úkol vyřešit některé nejasnosti a fámy kolem knihy a autora:
Pravost rukopisu, možnost dodatečných zásahů a možnost, že Fučík přežil a schovává se v cizině před trestem za kolaboraci s fašisty.

Novinář Ferdinand Peroutka napsal, že Fučík nezradil, jen prozradil. Nikdo, kdo neprožil mučení, mu to nemůže mít za zlé.

Když se novinář Ferdinand Peroutka zamýšlel, proč si pováleční komunisté jako objekt legendarizace rázu téměř náboženského nevybrali např. výraznějšího a slavnějšího spisovatele Vladislava Vančuru, ale méně známého literáta Fučíka, uvedl: „Je vždy dobře, jestliže symbol je také fyzicky hezký. Ale Vančura byl nepříjemně holohlavý a Fučík měl černé, kučeravé vlasy, snědou pleť, jiskřivé oči a byl krásný jakousi cikánskou krásou.“

„Mnohé bylo jinak, ale nikoli všechno naopak.“

Podrobnosti na:

Zdroj: http://www.val­ka.cz/clanek_12048­.html

Další odpovědi
led

pri posielaní textov na tzv. motákoch (kusy papiera, dodávaní papiera a ceruziek mu pomáhal čeeský dozorca vo väzení.

rybíz

Myslím, že klidně mohl. Ať mi nikdo nevykládá, že někdo při krutém mučení nezradí! To jsou jen báchorky, že někdo nezradil. Pokud nezradil a přežil bylo to pouze proto, že byl např. dříve osvobozen apod. Spíše zemřel při mučení, kdy to mučitel přehnal, tomu se dá uvěřit. Tím ho samozřejmě neodsuzuji, ať to bylo tak a nebo tak.

elektrikář

Byl to novinář,tak se snažil své svědectví pomocí dozorce dostat ven.To bych chápal. Když praktiky gestapa nezažil čověk na vlastní kůži nemůže to soudit. Byla to jistě osobnost která se nechtěla vzdát. Víc mi vadila ta poválečná glorifikace.