annas

Co myslíte? Lze cestovat časem?

Do minulosti těžko. Ale do budoucnosti? Nasednu do kosmické lodi … co se bude dít dál?
Doplňuji:
Děkuji za Vaše odpovědi. Zajímavé.

Nejlepší odpověď
mosoj

Já si myslím, že by mělo jít obojí. Protože čas je rekativní veličina a co je někde budoucnost je jinde již minulost. Pokud se vyřeší cestování větší rychlostí než je rychlost světla, nebo nějak tento problém obejde, mělo by to být uskutečnitelné.
Nevěřím, ale že by šlo ovlinit děj.

Na druhé straně se nabízí otázka, že ta rychlost světla nejde překročit protože je to tak zařízené aby nevznikl ve vesmíru chaos.

Další odpovědi
blesk26

Já myslím, že to nakonec půjde oběma směry … vždyť nakonec do budoucnosti cestujeme všichni a celý svůj život :)

Ve skutečnosti ale i nyní „cestovat časem“ opravdu dokážeme. Bylo vypočítáno a vypozorováno, že gravitační pole „zpomaluje“ čas – čím silnější gravitační pole, tím pomaleji tam čas plyne. Je to měřitelné i například na vrcholcích hor, kde pokud dáte přesné atomové hodiny, budou po nějaké době ukazovat více hodin, než ty, které si necháte doma. To samé lze ověřit v letadle, kde se to ovšem ještě tříská s dilatací času způsobenou rychlostí pohybu objektu.

Nejpatrněji jsou následky dilatace času vidět asi na satelitním systému GPS (a podobných družicích), které musí mít přesně seřízenou rychlost hodin, aby se rozdíl vykompenzoval a systém měřil přesně.

Takže kdo bydlí na horách, žije pomaleji než ten, kdo bydlí u moře … samozřejmě se jedná o nanosekundy, ale i to je důkaz, že čas není konstanta a je možné s ním manipulovat, takže jednoho dne snad bude cestování časem uskutečnitelné.

Je tu ovšem ještě otázka k zamyšlení: pokud cestovat časem jednou budeme umět, jaktože jsme ještě nikdy na návštěvníky z budoucnosti nenarazili? :)

vagra

Budoucnost-Teoreticky ano,skutečnost možná,ale vzdálená.
Hovoří se o tom delší dobu a to docela vážně.

hanulka11

Ano představy jsou různé ,ale já tomu říkám snění .

Mili @

No, to je bomba otázka! Pokud člověk dokáže překonat rychlost světla, tak bude na jiném místě dřív, než odejde, atd., atd.
Pokud by se dalo cestovat do minulosti, je tu tzv. časová smyčka, kdy cestovatel do minulosti zavraždí svého předka, takže se vlastně nemůže narodit, a tím pádem do minulosti nemůže cestovat, takže předka nezabije a opět se narodí a cestuje do minulosti, kde zavraždí svého předka.......
a tak kolem dokola.....
😁
Stephen Hawking to vysvětluje paralelními světy nebo vesmíry.....

anonym

Myslím a doufám,že ne.Ani se mi nechce představovat ten bordel,kdyby se začala „opravovat“ minulost.Pište si,že by to tak dopadlo,s nej­lepšími úmysly – ovšem.
Vše,co se dá zneužít,se zneužije.
Budoucnost? Dávno by tady byli,kdyby.
Budoucnost neexistuje,tu vytváříme my,teď a tady,každý den.Příčiny a následky.
Doplňuji:
Kdyby existovala budoucnost,do které by se dalo cestovat,znamenalo by to minim.2 věci.
1.Je daná,existuje,je neměnná.
2.Když by to tak bylo,nenapadlo vás,že by ti „budoucí“ cestovali k nám,přítomným,z je­jich pohledu do minulosti?

svobouch

Do minulosti to nejde…do budocnosti samozrejme ano…cim blize bychom v rakete ve vysoke rychlosti obkruzovali teleso s extremni hmotnosti tak uz v tu chvili casem cestujeme.Pokud nekoho tato problematika a casove paradoxy zajimaji doporucuji si procist pripadne i podivat se na dokumenty od Stephena Hawkinga :)

mojitek

Zajimava otazka a zajimave odpovedi.
Ja bych ale se vsim co bylo napsano ne uplne souhlasil.Nejenomze nemame prozkoumane vsechny sily ktere hybou vesmirem,nezname vsechny veliciny,nezname proste temer nic,veda je teprve na samem pocatku.Vzdyt jeste pred par lety se „vedelo“,ze nic tezsiho nez je vzduch preci nemuze letat…
A podle me cestovani casem mozne je,jen je tomu treba prijit na kloub.Vzdyt jsme teprve pred nedavnem slezli ze stromů(mj.dost podivne a neuspokojive Darwinovo vysvetleni,ktere ma velke trhliny a ALE..).
Nemuzeme proste delat ukvapene zavery jenom proto,ze to TEĎ nejde..

Fallen Angel

Myslím, že ano. A podle mě jsou na Zemi i důkazy, že se to někomu z naší budoucnosti, nebo z paraelní reality, povedlo. Četla jsem o nějaké katedrále, myslím ve Španělsku, která byla postavena někdy v 15. stol. a jako ozdoba nad levým vchodem je tam soška astronauta ve skafandru. Dokonale vymodelovaná. V nějaké jeskyni, už nevím kde, byla vrámci jiných pravěkých malůvek, byla nalezena malba raketoplánu. A určitě by se našli ještě jiné věci. Jak to ale?

Nesouhlasím však s názorem, že kvůli tomu musí být naplánovaná budoucnost. Naopak tvrdím jen, že jakákoli cesta do minulosti, minulost nemůže změnit, protože to i to údajné budoucí navštívení minulosti, vlastně uř proběhlo, takže je součást minulosti. Na to, ale jak chápat v tomto případě budoucnost, neznám odpověď. Návrh mám – jako budoucí paraelní realitu, která má největší pravděpodobnost k navázání na budoucí současnost.