Avatar uživatele
annas

Co myslíte? Jde o diskriminaci žen, když se v oslovení používá jen mužský rod? Milí čtenáři, vážení posluchači…

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 7Pro koho je otázka zajímavá? quentos, vagra, Andělé, dědapetr, Deli, fcoop, anonym před 4626 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
baghira

Určitě ne.

„Dámy a pánové“ je v pořádku, ale používat zdvojená oslovení za každou cenu mnohdy vypadá násilně až směšně.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
quentos

Určitě ne.

jde o tzv. „nepříznaková“ podstatná jména, která vlastně zastupují obojí rod. Takže určitě ne.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Andělé

Určitě ne.

Nikdy jsem se na to takhle nedívala. Vžy vnímám,že se jedná jak o ženy,tak o muže 🙂

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Deli

Neřeším. Nezáleží mně na tom.

Asi nejsem feministka, neřeším takové věci. Rozhodně by mě to neurazilo.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
led

Někdy ne.

Pokiaľ ide o krátke a rýchle oslovenie (oslovenie nešpecifikovanej skupiny ľudí), bez ohľadu na pohlavie, vekové, sociálne a politické rozlíšenie, chápem to ako o takzvané „bezpohlavné oslovenie“. Ak však chceme rozlíšiť počúvajúcich na mužov a ženy, oslovenie tomu prispôsobíme.
Oslovenie treba prispôsobovať téme, počúvajúcim, daným podmienkam -pravidlám slušnosti (prípadne priamo určenému protokolu)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
dědapetr

Určitě ne.

Je to jen příjmení,iden­tifikace dané osoby nic víc nic miň.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Určitě ne.

quentos to řekl jasně, otázka je tendenční a sugestivní. Emencipace je rychlejší než mluvnice. Dodnes nemáže ženské tvary mnohých oborů, např hodnosti a tak se v Mashi uvádí dáma jako major.
P.S. Opět se projevila ženská rafinovanost, jedna odpověď v anketě a zcela opačná v diskuzi. Dobrá taktika jak si nikoho nerozházet.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Lucijej

Neřeším. Nezáleží mně na tom.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
hanulka11

Spíše ano.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Jikra

Neřeším. Nezáleží mně na tom.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
aramah

Určitě ne.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Syd

Určitě ne.

Neni to diskriminace, poněvadž jsem snad taky čtenář, posluchač… Naopak některý „odvozeniny“ na mě působěj víc diskriminačně až halnivě než samotný slovo v mužským rodě. Za všechny výstižnej příklad: dost by mě iritovalo, když by mě na ulici zastavil policajt a upřel mi to že jsem občan, místo toho by ze mě udělal občanku, jak bych snad byla nějaká plastová kartička

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
filva

Neřeším. Nezáleží mně na tom.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Markéta S.

Spíše ano.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
hanulka11

nějak mi dneska poskakují stránky chtěla jsem vložit určitě ne

před 4626 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

Je škoda, že ste nevyužili, možnosť č.6. iná odpoveď. Tá anketa by dopadla inak

před 4626 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek