annas

Co myslíte? Jde o diskriminaci žen, když se v oslovení používá jen mužský rod? Milí čtenáři, vážení posluchači…

Nejlepší odpověď
baghira

Určitě ne.

„Dámy a pánové“ je v pořádku, ale používat zdvojená oslovení za každou cenu mnohdy vypadá násilně až směšně.

Další odpovědi
quentos

Určitě ne.

jde o tzv. „nepříznaková“ podstatná jména, která vlastně zastupují obojí rod. Takže určitě ne.

Andělé

Určitě ne.

Nikdy jsem se na to takhle nedívala. Vžy vnímám,že se jedná jak o ženy,tak o muže 🙂

Deli

Neřeším. Nezáleží mně na tom.

Asi nejsem feministka, neřeším takové věci. Rozhodně by mě to neurazilo.

led

Někdy ne.

Pokiaľ ide o krátke a rýchle oslovenie (oslovenie nešpecifikovanej skupiny ľudí), bez ohľadu na pohlavie, vekové, sociálne a politické rozlíšenie, chápem to ako o takzvané „bezpohlavné oslovenie“. Ak však chceme rozlíšiť počúvajúcich na mužov a ženy, oslovenie tomu prispôsobíme.
Oslovenie treba prispôsobovať téme, počúvajúcim, daným podmienkam -pravidlám slušnosti (prípadne priamo určenému protokolu)

dědapetr

Určitě ne.

Je to jen příjmení,iden­tifikace dané osoby nic víc nic miň.

anonym

Určitě ne.

quentos to řekl jasně, otázka je tendenční a sugestivní. Emencipace je rychlejší než mluvnice. Dodnes nemáže ženské tvary mnohých oborů, např hodnosti a tak se v Mashi uvádí dáma jako major.
P.S. Opět se projevila ženská rafinovanost, jedna odpověď v anketě a zcela opačná v diskuzi. Dobrá taktika jak si nikoho nerozházet.

Lucijej

Neřeším. Nezáleží mně na tom.

hanulka11

Spíše ano.

Jikra

Neřeším. Nezáleží mně na tom.

aramah

Určitě ne.

Syd

Určitě ne.

Neni to diskriminace, poněvadž jsem snad taky čtenář, posluchač… Naopak některý „odvozeniny“ na mě působěj víc diskriminačně až halnivě než samotný slovo v mužským rodě. Za všechny výstižnej příklad: dost by mě iritovalo, když by mě na ulici zastavil policajt a upřel mi to že jsem občan, místo toho by ze mě udělal občanku, jak bych snad byla nějaká plastová kartička

filva

Neřeším. Nezáleží mně na tom.

Markéta S.

Spíše ano.

hanulka11

nějak mi dneska poskakují stránky chtěla jsem vložit určitě ne

led

Je škoda, že ste nevyužili, možnosť č.6. iná odpoveď. Tá anketa by dopadla inak