annas

Co myslíte, co by se stalo, kdybyste skočili do tunelu, který by vedl středem zeměkoule k protinožcům?

Nejlepší odpověď
rynek878

O proražení tunelu napříč zeměkoulí snili už v 18. století matematik Maupertius a filosof Voltaire. Ke stejnému projektu, i když ve skromnějším měřítku, se později vrátil francouzský astronom Flammarion.
Zatím ovšem nic takového uskutečněno nebylo; ale my si představme, že tato bezedná šachta existuje a zkusme si jednu velmi zajímavou otázku. Jak by to s mámi skončilo, kdybychom spadli do takové bezedné šachty (na odpor vzduchu na chvíli zapomeňme)? Kde se zastavíme? Ve středu Země? Ne. Když dolétneme do středu Země, bude mít naše tělo takovou ohromnou rychlost (kolem 8 km/sec), že o nějakém zastavení v tomto bodě naprosto nemůže být řeč. Poletíme dále a budeme se pohybovat stále se zmenšující rychlostí, až dosáhneme opačného konce šachty. A tam se budeme muset pořádně chytit za okraj šachty, jinak opět nastoupíme cestu celou šachtou až na opačný konec. Jestli se mám ani tam nepodaří se něčeho chytit, spadneme zase zpátky do šachty a budeme tak létat z jednoho konce na druhý do nekonečna. Mechanika ví, že za takových podmínek (znovu připomínám: nebereme-li ovšem zřetel na odpor vzduchu v šachtě) bude těleso kmitat tam a zpět bez ustání (tzv. netlumené kmitání; vezmeme-li v úvahu odpor vzduchu, pak by se výkyvy postupně zmenšovaly, až by se člověk zastavil ve středu Země). Jak dlouho by jeden takový let trval? Můžeme zjistit, že celá cesta tam a zpátky by trvala 84 minut 24 vteřin, tj. zhruba 1,5 hodiny.
více link:

Zdroj: http://rekolt­.blog.cz/0705/qu­ido-cz-poctvrte

Další odpovědi
anonym

Dobře – KDYBY. Po chvilce by dotyčný vzplál jasným plamenem a za pronikavého jeku by se začal vypařovat.

Fallen Angel

Předpokládejme, že bychom v tunelu shořet nemohli, že je to tubus, kdy je 20 stupňů. Zastavili bychom se v jádru země, rozhodně bychom nepropadli na druhoustranu, protože gravitace zemského jádra by nás tam nepustila.

led

Otázku predsa už zodpovedal Jules Verne. Nekazte nám ilúzie, prosím 🙂
PS. strašne som sa ako dieťa tešila na takú cestu, ale ešte som na to nedorástla…