Co musí splňovat obec,aby se stala městem?

Odpovědi
hanulka11

V roce 2000 byl přijat nový zákon č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), který nabyl účinnosti dne 12. listopadu 2000. Nahradil dosavadní zákon č. 367/1990 Sb., o obcích (obecní zřízení), resp. č. 302/1992 Sb., kterým se mění a doplňuje výše uvedený zákon. Po krátké době, již v roce 2002, byl dosavadní obecní zákon nahrazen stejnojmenným novým zákonem č. 313/2002 Sb. s účinností od 1. 1. 2003.

Zákon 367/1990 Sb. v § 2 stanovil, že městem je obec, ve které do počátku účinnosti tohoto zákona působil městský národní výbor a dále, že městem je i obec, kterou určí předsednictvo České národní rady na návrh vlády České republiky nebo na návrh obce po vyjádření vlády. Dikce zákona byla tedy velmi liberální a umožňovala navrátit městský statut de facto všem městům a městečkům. Této možnosti však příslušné obce využily jen zčásti. Na druhé straně byl liberalismus v praxi omezen určitými požadavky, které dotyčná obec musela splňovat.

Nový zákon č. 128/2000 Sb. dosavadní liberalismus nahradil velmi technokratickým požadavkem (§ 3): Obec, která má alespoň 3 000 obyvatel, je městem, pokud tak stanoví předseda Poslanecké sněmovny po vyjádření vlády. Vláda posuzovala žádosti podle kritérií, která jsou přílohou usnesení vlády č. 418 z roku 2001 (s tím, že obdobná kritéria byla uplatňována i dříve). Obecně lze tedy říci, že ustanovení zákona mnoha obcím znemožnilo ucházet se o navrácení historického městského titulu
.....dále v odkazu

Zdroj: http://sovamm­.wz.cz/mestys­sps.htm